13 C
Olsztyn
piątek, 13 września, 2024
reklama

Lotnisko w Szymanach nadal nierentowne

SzczytnoLotnisko w Szymanach nadal nierentowne

Port lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach podsumował ruch pasażerski za rok 2023, odnotowując wzrost liczby podróżnych. Mimo że liczba pasażerów rośnie, lotnisko staje przed trudnym zadaniem zapewnienia długoterminowej rentowności.

reklama

W grudniu 2023 roku lotnisko obsłużyło 8 984 podróżnych, co stanowi wzrost o 15,5% w porównaniu z grudniem 2022 roku, kiedy to odprawiono 7 773 osoby. Mimo to nie udało się pobić rekordu z 2019 roku, kiedy to w analogicznym miesiącu z usług lotniska skorzystało 13 444 pasażerów.

Łącznie w 2023 roku port odprawił 142 587 pasażerów, co jest znaczącym wzrostem w stosunku do 113 222 pasażerów w 2022 roku. Jednakże wynik ten wciąż pozostaje poniżej rekordu z 2019 roku, kiedy to przez lotnisko przewinęło się 154 319 pasażerów.

reklama

Wakacje okazały się szczególnie udane dla lotniska, zostało odprawionych ponad 17 tysięcy osób miesięcznie, jednak późniejsza część roku przyniosła słabsze wyniki. Władze spółki mają nadzieję na dobre wyniki w przyszłym roku, dzięki letnim połączeniom czarterowym do Turcji, Tunezji i Bułgarii. Niemniej jednak, bez zwiększenia siatki regularnych lotów zagranicznych, trudno oczekiwać znaczącego przełomu. Na chwilę obecną, regularne połączenia zagraniczne ograniczają się do takich kierunków jak: Wielka Brytania (Londyn) i Niemcy (Dortmund).

Wzrost liczby pasażerów jest z pewnością pozytywnym sygnałem dla portu lotniczego Olsztyn-Mazury, ale jego przyszłość wymaga strategicznego podejścia i dywersyfikacji źródeł przychodów.

W związku z tym, władze województwa szukają innych dróg rozwoju portu. Rozważane są m.in. rozwój strefy gospodarczej wokół lotniska, ekspansja sektora cargo, rozwój szkół pilotażu, serwis samolotów oraz innych usług okołolotniskowych. Te działania mają na celu zmniejszenie kosztów funkcjonowania lotniska i zapewnienie jego długoterminowej rentowności.

reklama

Trudno przypuszczać, że w najbliższych latach port lotniczy stanie się w pełni dochodowy. Obecnie do jego funkcjonowania dopłaca się niemal 20 milionów złotych rocznie. Samorząd utrzymuje, że te koszty są uzasadnione, ponieważ działalność lotniska przyczynia się do rozwoju regionu. Ta opinia jednak nie jest jednomyślna, ponieważ krytycy argumentują, że jest to “studnia bez dna”.

Mimo to spółka zarządzająca lotniskiem odniosła w tym roku pewien sukces, podwyższając kategorię urządzeń naprowadzających ILS do kategorii II. To umożliwia przyjmowanie samolotów w trudniejszych warunkach atmosferycznych. Dzięki tej zmianie lądowania mogą się odbywać przy widoczności od 300 metrów, w porównaniu do wcześniejszych 550 metrów. Czas pokaże, czy wpłynie to na ilość obsługiwania lotów.

źródło: Gazet Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

21 KOMENTARZY

21 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
edek
7 stycznia 2024 12:12

bym skorzystał i latał z tego lotniska ale nie ma jak dojechać…. 1 pociąg na lotnisko a lot do olsztyna o 14;00. I co mam siedzieć na lotnisku 5-6 godzin i czekać na lot? gdy przyleci człowiek to nie ma jak wrócić do olsztyna…. poleciałby do krakowa ale jak dojechać na lotnisko?

adam
7 stycznia 2024 12:04

tyle kasy co roku tracone na dopłaty do lotniska….. Ale lokalni działacze koalicji obywatelskiej spełnili swoje zachcianki. prawda panie Protas? Albo zimne termy w Lidzbrku warmińskim. Amogły te pieniądze iść na rozwój transportu publicznego w regione, za tą kasę co godzinę mielibyśmy pociąg lub autobus z każdej miejscowości województwa do Olsztyna przez całą dobę. Jeżeli chcą zmiejszyć straty to niech zrobią przystanek w Szymanach na lotnisku przelotowy i puszczą kilka pociągów regi Olsztyn-Ostrołeka wtedy ludzie z Ostrołeki i okolic po trasie będa mogli skorzystać z lotniska. co godzinę pociąg regio z olsztyn-ostrołeka i ostrołeka-olsztytn. dogadać się z woj mazowieckim…..

Polecane