29 C
Olsztyn
wtorek, 16 lipca, 2024
reklama

Lepiej omijać te stacje benzynowe w warmińsko-mazurskim? Czarna lista UOKiK

OlsztynLepiej omijać te stacje benzynowe w warmińsko-mazurskim? Czarna lista UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przeprowadził kontrolę jakości paliw na stacjach benzynowych w całej Polsce, skupiając szczególną uwagę na jakości diesla. Wyniki nie napawają optymizmem, zwłaszcza w porównaniu do poprzednich lat. Warmińsko-mazurskie znalazło się na liście regionów, gdzie odnotowano stacje z paliwem niespełniającym norm.

reklama

Z raportu wynika, że w całym kraju problem nieprawidłowości dotyczy 1,7 proc. badanych próbek, co stanowi pogorszenie w stosunku do poprzedniego roku, gdzie odsetek ten wynosił 1,1 proc. Mimo to sytuacja jest znacząco lepsza niż dekadę temu, kiedy to nieprawidłowości dotyczyły nawet 5-6 proc. próbek.

Wśród stacji, które w 2023 roku nie przeszły pozytywnie kontroli jakości paliw, znalazły się również dwie placówki z województwa warmińsko-mazurskiego. Pierwsza z nich to Benzol w Białej Piskiej przy ul. Mickiewicza 26, gdzie stwierdzono niewłaściwy parametr stabilności oksydacyjnej diesla. Druga to stacja A.P.M. Malinowski, S. Langowska w Świątkach 38, gdzie zaniżono parametr temperatury zapłonu oleju napędowego. W obu przypadkach nieprawidłowości potwierdzono w badaniach pierwszych i powtórnych.

reklama

Kontrole UOKiK ujawniły, że problem dotyczy nie tylko małych, niezależnych stacji, ale również tych należących do znanych sieci, takich jak Orlen czy BP. W związku z tym kierowcy powinni być szczególnie ostrożni i dokładnie sprawdzać, skąd tankują paliwo.

Z początkiem roku na stacjach pojawiło się również nowe paliwo oznaczone symbolem E10, zawierające do 10 proc. biokomponentów. Zastąpiło ono paliwo E5 z 5 proc. dodatkiem biokomponentów. Kierowcy mogą sprawdzić kompatybilność swoich pojazdów z nowym rodzajem paliwa za pomocą wyszukiwarki dostępnej na stronie internetowej, przygotowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

źródło: Rzeczpospolita

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

13 KOMENTARZY

13 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
żenada
11 lutego 2024 10:39

To może podajcie listę tych stacji a nie wymieniacie tylko dwie małe prywatne ale już tych należących do korpo nie.

O to link.
11 lutego 2024 12:46
Polecane