6 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024
reklama

Rewolucyjne zmiany w komunikacji? Powstanie pierwszy tunel samochodowy w Olsztynie

OlsztynRewolucyjne zmiany w komunikacji? Powstanie pierwszy tunel samochodowy w Olsztynie

Władze Olsztyna przygotowują grunt pod ambitny projekt rozwoju strefy gospodarczej, który zakłada wprowadzenie znaczących zmian w infrastrukturze technicznej oraz sieci drogowej miasta. Kluczowym elementem tego planu jest budowa tunelu, który połączy ulicę Zientary-Malewskiej z Lubelską, stając się pierwszą taką konstrukcją w Olsztynie. Celem jest usprawnienie komunikacji nie tylko w obrębie nowej strefy gospodarczej, ale także pomiędzy jej terenem a północną częścią miasta.

reklama

W kontekście rozwijającej się infrastruktury rozpatrywane są różne opcje na ułatwienie dostępu do przemysłowych części Olsztyna, w szczególności z ulicy Marii Zientary-Malewskiej oraz możliwie z ulicy Trackiej. Analizowane są dwa główne warianty: pierwszy zakłada budowę drogi o szerokości 6 metrów, która biegnąć będzie od istniejącego dojazdu do Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi od strony ulicy Lubelskiej przez wiadukt lub tunel nad lub pod torami kolejowymi do ulicy Zientary-Malewskiej. Drugi wariant przewiduje podobną budowę drogi, ale z wykorzystaniem istniejącego wiaduktu nad bocznicą kolejową, co miałoby połączyć ulicę Lubelską z ulicą Tracką.

W szczególności 65-metrowy tunel pod torami kolejowymi w pierwszym wariancie jest rozważany jako rozwiązanie, które może zminimalizować problemy z różnicami wysokości terenu. Z kolei drugi wariant, mimo wykorzystania już budowanego wiaduktu, napotyka na istotne ograniczenia, zwłaszcza w kontekście obsługi ruchu ciężarowego, co wynika z lokalizacji i konstrukcji skrzyżowania z ul. Tracką.

reklama

Planowane inwestycje mają na celu nie tylko poprawę dostępności i funkcjonalności nowej strefy gospodarczej, ale także zwiększenie atrakcyjności Olsztyna jako centrum biznesowego i przemysłowego. Ostateczny wybór rozwiązania będzie miał kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju miasta i jego infrastruktury komunikacyjnej.

Rewolucyjne zmiany w komunikacji? Powstanie pierwszy tunel samochodowy w Olsztynie ruch drogowy Olsztyn, Wiadomości, zShowcase

źródło: Gazeta Wyborcza, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

6 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kermit
6 lutego 2024 19:30

Brawo, bardzo dobry pomysł! 👍Ten tunel już sam w sobie spełni funkcję północno wschodniej obwodnicy Olsztyna i rozkorkuje mocno Zatorze, ważne jest tylko żeby był bliżej ul poprzecznej.

bumtada
7 lutego 2024 07:40

A w końcu powstanie kładka dla pieszych do dzielnicy przemysłowej i to za 10 lat. Znajdzie jakiś działkowiec w dziurawych skarpetach, przygłupi radny, stowarzyszenie święta lipa albo chroniona pijawka i po inwestycji.

Polecane
Ogłoszenia