fbpx
-2 C
Olsztyn
sobota, 26 listopada, 2022
reklama

Szpital Dziecięcy: nowatorska operacja rekonstrukcji żuchwy

WiadomościSzpital Dziecięcy: nowatorska operacja rekonstrukcji żuchwy

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Operacja trwała dziewięć godzin.

Szóstego listopada zespół lekarzy pod kierunkiem dra Krzysztofa Dowgierda wykonał pierwszą w regionie operację rekonstrukcji żuchwy przeszczepem z kości strzałkowej z mikrozespoleniami naczyniowymi.

Operowana była 14-letnia dziewczynka, która utraciła połowę żuchwy wskutek choroby nowotworowej.  Operacja polegała na pobraniu fragmentu kości z nogi pacjentki wraz z naczyniami krwionośnymi, który następnie został wszczepiony w ubytek żuchwy.

Była to pierwsza tego typu operacja w naszym regionie. Dotąd wykonywano rekonstrukcje jedynie mniejszych ubytków bez mikrozespoleń naczyniowych. Operacja trwała dziewięć  godzin.

– Ten rodzaj zabiegów rozpocznie nowy etap rozwoju chirurgii rekonstrukcyjnej twarzy w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym i całym województwie – mówi dr Krzysztof Dowgierd, koordynator Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. –  Pozwoli to wielu pacjentom na pełny powrót do zdrowia.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpitala Dziecięcy w Olsztynie może poszczycić się ponadregionalnym ośrodkiem chirurgii szczękowo-twarzowej, rekonstrukcyjnej i estetycznej dla dzieci. Co roku leczy się w nim ok. 500 dzieci z województwa i spoza niego.

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze