fbpx
-6 C
Olsztyn
wtorek, 28 listopada, 2023
reklama
reklama

W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie uratowano zdrowie 7-letniej pacjentki

OlsztynW Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie uratowano zdrowie 7-letniej pacjentki

Przełomowa operacja resekcji guza żuchwy została zakończona sukcesem w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Jest to kolejny znaczący krok, który potwierdza wyjątkową rolę tej olsztyńskiej placówki w kraju w zakresie kompleksowego leczenia guzów twarzoczaszki u dzieci.

reklama

W ubiegłym tygodniu 7-letnia pacjentka z Krakowa trafiła do olsztyńskiego szpitala z diagnozą rzadko spotykanego guza olbrzymiokomórkowego lewego wyrostka kłykciowego żuchwy. “Taki guz to niezwykła rzadkość w tej lokalizacji. Guz rosnąc rozpierająco zniszczył jej staw skroniowo-żuchwowy po lewej stronie razem z fragmentem gałęzi żuchwy,” mówi lek. Maciej Borowiec, zastępca kierownika Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

Operacja była konieczna ze względu na narastające trudności z rozwieraniem ust i dolegliwości bólowe, jak również potencjalne ryzyko ciężkich powikłań czy uszkodzeń ważnych życiowo struktur. Działania były koordynowane wspólnie z dr. n. med. Krzysztofem Dowgierdem, kierownikiem Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej oraz zespołem radiologów interwencyjnych pod kierunkiem dr. n. med. Grzegorza Wasilewskiego, koordynatora Pracowni Badań Naczyniowych.

reklama
Europejski Tydzień Testowania rusza po raz dziesiąty: zbadaj się i przestań bać

Szczególnie warto podkreślić rolę embolizacji naczyń odżywczych guza, którą wykonali olsztyńscy radiolodzy. “Guz był bardzo unaczyniony, więc przed operacją musieliśmy wykonać embolizację. To znacznie zwiększyło bezpieczeństwo pacjentki w trakcie zabiegu, ponieważ guz nie krwawił przy usuwaniu,” wyjaśnia lek. Borowiec.

Trzy dni po embolizacji przeprowadzono zabieg resekcji guza, który trwał pięć godzin i był prawie bezkrwawy. Dzięki temu oraz indywidualnej protezie stawu skroniowo-żuchwowego, pacjentka została wypisana ze szpitala po kilku dniach i przekazana pod opiekę ambulatoryjną fizjoterapeutów.

reklama

Olsztyńska placówka wyróżnia się na tle innych szpitali pediatrycznych w Polsce, oferując na miejscu przeprowadzenie zabiegu z zakresu radiologii interwencyjnej, a także wykonanie indywidualnych protez. To kolejny dowód na to, że Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest jednym z najbardziej zaawansowanych centrów medycznych w kraju.

Zaproszenie na bezpłatne badania
W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie uratowano zdrowie 7-letniej pacjentki zdrowie Olsztyn, Wiadomości, zShowcase

źródło: Szpital Dziecięcy

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia

Europejski Tydzień Testowania rusza po raz dziesiąty: zbadaj się i przestań bać

Szpital Dziecięcy wprowadza innowacyjne rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować polską medycynę