18 C
Olsztyn
czwartek, 25 lipca, 2024
reklama

W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie uratowano zdrowie 7-letniej pacjentki

OlsztynW Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie uratowano zdrowie 7-letniej pacjentki

Przełomowa operacja resekcji guza żuchwy została zakończona sukcesem w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Jest to kolejny znaczący krok, który potwierdza wyjątkową rolę tej olsztyńskiej placówki w kraju w zakresie kompleksowego leczenia guzów twarzoczaszki u dzieci.

reklama

W ubiegłym tygodniu 7-letnia pacjentka z Krakowa trafiła do olsztyńskiego szpitala z diagnozą rzadko spotykanego guza olbrzymiokomórkowego lewego wyrostka kłykciowego żuchwy. “Taki guz to niezwykła rzadkość w tej lokalizacji. Guz rosnąc rozpierająco zniszczył jej staw skroniowo-żuchwowy po lewej stronie razem z fragmentem gałęzi żuchwy,” mówi lek. Maciej Borowiec, zastępca kierownika Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

Operacja była konieczna ze względu na narastające trudności z rozwieraniem ust i dolegliwości bólowe, jak również potencjalne ryzyko ciężkich powikłań czy uszkodzeń ważnych życiowo struktur. Działania były koordynowane wspólnie z dr. n. med. Krzysztofem Dowgierdem, kierownikiem Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej oraz zespołem radiologów interwencyjnych pod kierunkiem dr. n. med. Grzegorza Wasilewskiego, koordynatora Pracowni Badań Naczyniowych.

reklama

Szczególnie warto podkreślić rolę embolizacji naczyń odżywczych guza, którą wykonali olsztyńscy radiolodzy. “Guz był bardzo unaczyniony, więc przed operacją musieliśmy wykonać embolizację. To znacznie zwiększyło bezpieczeństwo pacjentki w trakcie zabiegu, ponieważ guz nie krwawił przy usuwaniu,” wyjaśnia lek. Borowiec.

Trzy dni po embolizacji przeprowadzono zabieg resekcji guza, który trwał pięć godzin i był prawie bezkrwawy. Dzięki temu oraz indywidualnej protezie stawu skroniowo-żuchwowego, pacjentka została wypisana ze szpitala po kilku dniach i przekazana pod opiekę ambulatoryjną fizjoterapeutów.

Olsztyńska placówka wyróżnia się na tle innych szpitali pediatrycznych w Polsce, oferując na miejscu przeprowadzenie zabiegu z zakresu radiologii interwencyjnej, a także wykonanie indywidualnych protez. To kolejny dowód na to, że Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest jednym z najbardziej zaawansowanych centrów medycznych w kraju.

reklama
W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie uratowano zdrowie 7-letniej pacjentki zdrowie Olsztyn, Wiadomości, zShowcase

źródło: Szpital Dziecięcy

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane