7 C
Olsztyn
środa, 28 lutego, 2024
reklama

Ósma rocznica Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. Czy spełnił oczekiwania?

OlsztynÓsma rocznica Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. Czy spełnił oczekiwania?

W sobotę, 20 stycznia, Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach obchodził swoje ósme urodziny, świętując osiem lat dynamicznego rozwoju i znaczącego wkładu w lokalną gospodarkę i turystykę. Od pierwszego lotu do Berlina w 2016 roku, port obsłużył niemal 795 tysięcy pasażerów, co świadczy o jego rosnącym znaczeniu w regionie.

reklama

Kluczowe cele i osiągnięcia

Głównym celem lotniska, od momentu jego otwarcia, było zmniejszenie wykluczenia komunikacyjnego Warmii i Mazur oraz stymulowanie ruchu turystycznego i inwestycyjnego w regionie. Lotnisko z powodzeniem wspierało również lokalnych przedsiębiorców i producentów, oferując usługi dla biznesu i cargo.

Pomimo wyzwań, takich jak pandemia, które dotknęły branżę lotniczą, lotnisko w Szymanach kontynuowało swoją działalność, obsługując ruch pasażerski oraz operacje lotnicze General Aviation. Dzięki wsparciu funduszy unijnych lotnisko zrealizowało kluczowe inwestycje w zakresie bezpieczeństwa, dostępności oraz ekologicznych rozwiązań.

reklama

Rozwój usług cargo i współpraca międzynarodowa

Ważnym elementem strategii rozwoju portu była ekspansja usług cargo, co zaowocowało odprawieniem ponad 309 ton towarów w ubiegłym roku. Dzięki współpracy z globalnymi partnerami, takimi jak Lulu Group International, produkty z Warmii i Mazur trafiły do konsumentów m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Aktualna siatka połączeń Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury obejmuje loty do Londynu, Dortmundu, Krakowa, a także sezonowe czartery do Turcji i Tunezji. Trwają rozmowy o uruchomieniu nowych destynacji.

Rozwój lotniska napędza również inwestycje w strefie okołolotniskowej w Szymanach. Pierwsza inwestycja realizowana przez firmę Consultronix to centrum produkcyjno-logistyczne o szacowanym koszcie 16 milionów złotych, które stworzy nowe miejsca pracy.

reklama

Potencjał na przyszłość

Wiktor Wójcik, Prezes Zarządu Warmia i Mazury Sp.z o.o., podkreślił znaczenie wsparcia Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz zaangażowania pracowników i partnerów w osiągnięcie sukcesu lotniska. “Idziemy do przodu i jesteśmy zdeterminowani, aby w przyszłości w pełni wykorzystać potencjał warmińsko-mazurskiego lotniska” – dodał Wójcik.

źródło: Port Lotniczy Olsztyn-Mazury

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

6 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Olsztynianin
22 stycznia 2024 13:36

Oczywiście że spełnił! Straty generuje koncertowo!

Anonymus 76
22 stycznia 2024 17:03

Napiszcie ile strat wygenerowało przez 8 lat

Polecane
Ogłoszenia