7 C
Olsztyn
piątek, 23 lutego, 2024
reklama

Lotnisko w Szymanach odmienia oblicze regionu?

SzczytnoLotnisko w Szymanach odmienia oblicze regionu?

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w 2023 roku przeżył intensywny rozwój dzięki finalizacji znaczących inwestycji, które miały wpływ na jego potencjał operacyjny. Firma Warmia i Mazury Sp. z o.o., która zarządza lotniskiem w Szymanach, z powodzeniem zakończyła trzy kluczowe projekty dofinansowane ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowita wartość tych inwestycji wyniosła niemal 41 mln złotych, w tym blisko 23 mln złotych pochodziło z unijnego dofinansowania.

reklama

Spośród zakończonych w 2023 roku przedsięwzięć najistotniejszym była modernizacja infrastruktury lotniska umożliwiająca operacje w warunkach zwiększonej mgły i ograniczonej widzialności. Dzięki trzyetapowemu procesowi, który obejmował rozbudowę systemu oświetlenia, podniesienie kategorii systemu ILS do II kategorii oraz wdrożenie procedur operacyjnych, lotnisko zyskało zdolność operacji lądowania co najmniej w kategorii II systemu ILS. Projekt ten kosztował ponad 16,6 mln złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniosło prawie 10,6 mln złotych.

Kolejny projekt o nazwie „Energy Biznes – farma fotowoltaiczna i pompy ciepła” wpisujący się w strategię „zielonego lotniska”, rozdzielał inwestycje na dwa etapy. Pierwszy dotyczył instalacji pięciu pomp ciepła o łącznej mocy grzewczej 1500 kW, a drugi – stworzenia farmy fotowoltaicznej i budowy car-portów parkingowych o łącznej mocy 950 kW. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii umożliwiło lotnisku redukcję kosztów operacyjnych i śladu węglowego. Łączny koszt tego przedsięwzięcia to około 21,5 mln złotych, a wsparcie unijne sięgnęło niemal 9,7 mln złotych.

reklama

Trzeci z zrealizowanych projektów obejmuje zakup specjalistycznego pojazdu ratowniczo-gaśniczego dla poprawy bezpieczeństwa w strefie RESA – w obszarze zabezpieczenia końca drogi startowej. Nowoczesny pojazd o napędzie 6×6, mocy ponad 700 koni mechanicznych i wadze 38 ton wyposażony jest w niezbędne środki gaśnicze i sprzęt ratowniczy. Dofinansowanie unijne wyniosło 2,6 mln złotych, a całość projektu zamknęła się w kwocie blisko 4 mln złotych.

Zarówno Marcin Kuchciński, marszałek województwa, jak i Wiktor Wójcik, prezes zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o., podkreślili znaczenie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury jako narzędzia wspierającego wzrost gospodarczy regionu dla biznesów eksportowych oraz przyciągającego turystów oraz inwestorów. Zgodnie z zapewnieniami zakończone projekty to dopiero początek kolejnych przedsięwzięć mających usprawnić działalność lotniska i przyczynić się do rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego.

źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

5 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Maria
14 stycznia 2024 13:20

Lotnisko w Szymanach – skarbonka bez dna. Rozliczyć odpowiedzialnych za straty.

Podroznik
14 stycznia 2024 20:06

Lotnisko moze zmienia ale brak ciekawych destynacji już nie…

Polecane
Ogłoszenia