8 C
Olsztyn
niedziela, 5 maja, 2024
reklama

Budowa farmy fotowoltaicznej krok po kroku

Materiał partneraBudowa farmy fotowoltaicznej krok po kroku

Branża OZE rozwija się niezwykle dynamicznie. Chyba nikt nie ma już wątpliwości, że paliwa kopalne odchodzą powoli do lamusa, a fotowoltaika stanowi bardzo dobrą inwestycję. Chcesz czerpać korzyści finansowe, wytwarzając jednocześnie “czystą” energię elektryczną? Być może warto rozważyć inwestycję w farmę fotowoltaiczną. Sprawdź, jak wygląda budowa farmy fotowoltaicznej krok po kroku.

reklama

Na jakie etapy dzieli się budowa farmy fotowoltaicznej?

Na wstępie należy zaznaczyć, że budowa farmy fotowoltaicznej jest znacznie bardziej skomplikowana niż budowa niewielkiej instalacji przydomowej. Inwestycja musi spełnić szereg wymogów technicznych i formalnych. Na jakie etapy można podzielić budowę farmy fotowoltaicznej i na co należy zwracać uwagę w każdym z nich?

Wybór działki

Budowę farmy fotowoltaicznej powinno się rozpocząć od wyboru odpowiedniej działki. Można ją zrealizować tylko na gruntach spełniających określone wymagania. Dotyczą one m.in. wielkości gruntu. W przypadku farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW potrzebna jest parcela o wielkości co najmniej 1,5-2 ha, nieosłonięta przez budynki, drzewa lub inne obiekty, nachylona na południe lub płaska. Na działce nie mogą się też znajdować grunty klasy wyższej niż IV. Farmy fotowoltaicznej nie można także wybudować na terenach objętych ochroną przyrody (np. park krajobrazowy, Natura 2000). Konieczne jest ponadto sprawdzenie zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub uzyskanie warunków zabudowy dla terenu inwestycji. Ważna jest też odległość od linii elektroenergetycznych. Im bliżej się znajdują, tym mniejsze koszty poniesie inwestor przy uzyskaniu warunków przyłączeniowych do sieci energetycznej.

reklama

Projekt koncepcyjny i przygotowanie dokumentacji

Kolejny etap obejmuje przygotowanie projektu farmy fotowoltaicznej, uzgodnienie mocy instalacji i rozmieszczenia paneli oraz specyfikacji technicznej urządzeń. Bez tego uzyskanie pozwolenia na budowę, warunków zabudowy czy warunków przyłączeniowych jest niemożliwe. Koszt przyłączenia instalacji fotowoltaicznej o mocy od 50 kW do 5 MW jest rozdzielony pomiędzy inwestora i zakład energetyczny. Natomiast powyżej 5 MW wszystkie koszty przyłączenia ponosi inwestor. Dla farm fotowoltaicznych na działkach o powierzchni powyżej 0,5 ha dla obszarów chronionych oraz działkach o powierzchni powyżej 1 ha na obszarach niechronionych niezbędna jest też decyzja środowiskowa – również wydawana na podstawie projektu oraz karty informacyjnej przedsięwzięcia. Legalne wytwarzanie energii elektrycznej wymaga ponadto uzyskania koncesji.

Budowa farmy i odsprzedaż energii

Po dopełnieniu wszystkich wymienionych wyżej formalności można oficjalnie rozpocząć budowę farmy fotowoltaicznej na podstawie sporządzonego projektu wykonawczego. Pierwszym etapem powinno być przygotowanie i zabezpieczenie gruntu. Warto od razu go ogrodzić i zamontować monitoring. Następnie przystępuje się do montażu elementów instalacji – w przypadku większości farm fotowoltaicznych panele fotowoltaiczne montuje się na gruncie, na specjalnych konstrukcjach (podporach, stelażach). Dopiero po zakończeniu ich budowy montuje się panele, układa kable i zakłada zabezpieczenia. Następnie należy wykonać pomiary instalacji i sporządzić protokół odbioru farmy fotowoltaicznej.

Oddanie instalacji do użytkowania

Po zakończeniu budowy należy niezwłocznie zgłosić gotowość do przyłączenia instalacji do sieci OSD (sieci elektroenergetycznej). Po tym następuje zawarcie umowy o przyłączenie. Ostatnimi formalnościami związanymi z budową farmy fotowoltaicznej są odbiór końcowy oraz uzyskanie koncesji. Następnie przeprowadza się tzw. rozruch technologiczny elektrowni słonecznej, co jest tożsame z rozpoczęciem wytwarzania energii elektrycznej.

reklama

Skorzystaj z usług kafarowania

Interesują Cię inwestycja w farmę fotowoltaiczną? Zależy Ci na szybkiej i bezproblemowej realizacji? Skorzystaj z dostępnych na terenie całej Polski usług kafarowania, czyli wbijania słupów pod instalacje fotowoltaiczne. Połączenie nowoczesnego sprzętu i doświadczonej ekipy pozwoli przygotować niezawodne konstrukcje wsporcze i skrócić czas budowy farmy fotowoltaicznej.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia