22 C
Olsztyn
wtorek, 23 lipca, 2024
reklama

Warmińsko-mazurska Straż Graniczna w 2023 roku zabezpieczyła towar wart fortunę! Oto kwota

WiadomościWarmińsko-mazurska Straż Graniczna w 2023 roku zabezpieczyła towar wart fortunę! Oto kwota

Od początku 2023 roku Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej (W-MOSG) odnotował znaczący wzrost wartości zabezpieczonych nielegalnych wyrobów akcyzowych, osiągając imponującą sumę 42 mln złotych. To wyraźny wzrost w porównaniu z rokiem 2022, kiedy to wartość zabezpieczonych towarów wyniosła 33,6 mln zł. Dominującym towarem wśród ujawnionych towarów przemytniczych, podobnie jak w roku ubiegłym, okazała się krajanka tytoniowa. Jej wartość wyniosła prawie 27 mln zł, co stanowi znaczący wzrost w stosunku do 21,6 mln zł w 2022 roku.

reklama

Zmiany w strukturze przemytu

Nie tylko krajanka tytoniowa jest przedmiotem działań przemytniczych. W-MOSG odnotował również wzrost wartości nielegalnych papierosów i w 2023 roku wzrosła ona do prawie 13 mln zł, co stanowi znaczny skok w porównaniu do roku poprzedniego – ponad 6,6 mln zł. Straż Graniczna odzyskała także 18 skradzionych pojazdów o łącznej wartości przekraczającej 2 mln zł, co również jest znacznym wzrostem w porównaniu do 6 pojazdów o wartości 362 tys. zł zabezpieczonych w 2022 roku.

Skuteczna walka z przestępczością zorganizowaną

Oprócz sukcesów w zabezpieczaniu nielegalnych towarów funkcjonariusze W-MOSG z powodzeniem rozbili zorganizowane grupy przestępcze. Wśród rozbitych grup 8 było zorganizowanych, w tym 2 miały charakter międzynarodowy. W wyniku prowadzonych śledztw 36 osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanych grupach przestępczych, natomiast 75 osób zostało oskarżonych o inne przestępstwa.

reklama

Działania te świadczą o efektywności i determinacji funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w zwalczaniu przestępczości transgranicznej i przemytu. Znaczny wzrost wartości zabezpieczonych nielegalnych towarów oraz skuteczność w rozbijaniu zorganizowanych grup przestępczych to dowody na to, że polska straż graniczna jest kluczowym elementem w ochronie granic kraju przed nielegalnymi działaniami.

źródło: Straż Graniczna

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane