fbpx
0.3 C
Olsztyn
poniedziałek, 29 listopada, 2021
reklama

W minionym roku ujawniono nielegalne papierosy o wartości 8,1 mln zł

reklama

Działania podejmowane przez funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zarówno na przejściach granicznych, jak i na terenie całego kraju doprowadziły do zabezpieczenia nielegalnych wyrobów akcyzowych o wartości ponad 14,3 mln. zł.

W minionym roku największą wartość ujawnionych towarów na ponad 8,1 mln. zł stanowiły nielegalne papierosy. Zdeponowano również krajankę tytoniową o wartości blisko 3,2 mln. zł. Pomimo mniejszego ruchu na granicy, funkcjonariusze SG na drogowych przejściach granicznych odzyskali utracone pojazdy o wartości ponad 0,5 mln. zł. Pozostałą wartość stanowiły narkotyki, alkohol oraz paliwa.

W 2020 roku funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili międzynarodowe, zorganizowane grupy przestępcze, m. in. białorusko-ukraińską. Na „gorącym uczynku” zatrzymano obywateli Białorusi pracujących przy produkcji nielegalnych papierosów i kierowcę narodowości ukraińskiej.

reklama

Efektem kilkumiesięcznej pracy funkcjonariuszy z W-MOSG było również zatrzymanie szefa i członków zorganizowanej grupy przestępczej, która trudniła się nabywaniem, przygotowywaniem i wprowadzaniem do obrotu wyrobów akcyzowych na ogromną skalę. W nielegalnym procederze, oprócz Polaków, brał udział Ormianin.

Rozbito również polsko-litewską szajkę tytoniową zamieszaną w handel nielegalnymi papierosami, której członkowie uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu.
Przed sądem stanęli także członkowie międzynarodowej grupy przestępczej działającej na terenie Polski, Niemiec i Łotwy, podejrzani o udział w procederze handlu ludźmi. Dwóch Polaków należących do grupy werbowało swoich rodaków, będących w trudnej sytuacji finansowej, do pracy w Niemczech. Następnie pod pretekstem legalizacji zatrudnienia wykorzystywano dane osobowe ofiar do przestępczej działalności. Pokrzywdzonym zakładano konta i firmy, na które wyłudzano dofinasowania.

Czytaj też:  39-latek odpowie za zabójstwo sprzed 15 lat

Do sądu wpłynął też akt oskarżenia przeciwko kobiecie i jej partnerowi, którzy podrabiali dokumenty umożliwiające cudzoziemcom pracę w Polsce.

Osoby zamieszane w nielegalną działalność tłumaczą się różnie. Kierowca przewożący nielegalną krajankę tytoniową powiedział funkcjonariuszom SG, że znalazł ją w przydrożnym rowie, drugi mężczyzna wyjaśnił, że wiezie ściółkę dla chomika. Natomiast Białorusini przyłapani na gorącym uczynku przy produkcji „lewych papierosów” tłumaczyli funkcjonariuszom, że jeden jest kelnerem, drugi kucharzem, a trzeci elektrykiem.

Nielegalny biznes produkcji papierosów na pierwszym miejscu Nielegalny biznes produkcji papierosów na pierwszym miejscu Nielegalny biznes produkcji papierosów na pierwszym miejscu Nielegalny biznes produkcji papierosów na pierwszym miejscu Nielegalny biznes produkcji papierosów na pierwszym miejscu Nielegalny biznes produkcji papierosów na pierwszym miejscu Nielegalny biznes produkcji papierosów na pierwszym miejscu

Nielegalny biznes produkcji papierosów na pierwszym miejscu

Nielegalny biznes produkcji papierosów na pierwszym miejscu

Nielegalny biznes produkcji papierosów na pierwszym miejscu

 

Źródło: Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama