10 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024
reklama

W 2024 roku powiat olsztyński wyda miliony na inwestycje

OlsztynW 2024 roku powiat olsztyński wyda miliony na inwestycje

Powiat olsztyński planuje z rozmachem: w przyszłym roku wyda miliony złotych na drogi oraz obiekty oświatowe i kulturalne.

reklama

Budżet powiatu olsztyńskiego na 2024 rok został już uchwalony. Władze spodziewają się ponad 194 milionów złotych dochodu, ale wydatki wyniosą ponad 224 miliony złotych. Niecałe 30 milionów złotych deficytu mają pokryć wolne środki, kredyt i rządowy Fundusz Rozwoju Dróg.

Powiat chce inwestować

Włodarze powiatu olsztyńskiego przeznaczyli 37 milionów złotych na wydatki majątkowe, czyli różnego typu inwestycje, mające na celu zatrzymanie młodych osób w regionie.

reklama

– To budżet, który opiera się na inwestycji w młodych mieszkańców, żeby zostali w naszym powiecie, żeby mieli tu perspektywę nauki w dobrych szkołach, dostęp do dobrej opieki medycznej, do kultury i nowoczesnej bazy sportowej – powiedział „Gazecie Wyborczej” starosta olsztyński Andrzej Abako.

Synagoga i szpitale

Powiat chce zrealizować albo rozpocząć w 2024 roku kilka dużych inwestycji. Wśród nich znalazły się między innymi rewitalizacja dawnej synagogi w Barczewie oraz modernizacja szpitali miejskich w Biskupcu i Dobrym Mieście. W Purdzie zostanie wybudowana nowa strzelnica, w Wadągu – Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej, w Olsztynku – Centrum Sportu i Zdrowia, a w Smolajnach – kompleks Zespołu Szkół Rolniczych.

Inwestycje zaplanowane w Wadągu, Olsztynku i Smolajnach pociągną za sobą koszty rzędu kilkudziesięciu milionów złotych każda, a ich realizacja przeciągnie się na kolejne lata.

reklama

Powstaną nowe drogi

Powiat zdecydował się także na inwestycję w drogi: zabezpieczył na to środki w wysokości ponad 25,6 milionów złotych.

Za te pieniądze zostaną wybudowane albo przebudowane 33 przejścia dla pieszych oraz liczne drogi, między innymi droga gminna w miejscowości Franknowo, droga gminna Wójtówko – Modliny, droga 1463N Klebark Wielki – Klewki, droga 1401N Skolity – Gołogóra, droga 1509N Borki Wielkie – Kobułty, droga 1372N we wsi Ruś, droga 1468N w miejscowości Kaplityny, droga 1441N Wymój – Pluski czy droga 1203N Jonkowo – granica powiatu.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Tobiasz
29 grudnia 2023 09:41

A zajeżdżona i niebezpieczna droga Olsztyn – Naterki – Sząbruk ? “0” Podziękujmy naszemu powiatowemu radnemu. Panie Zbyszku, szacun !

Olsztyn przeprasza za staroń.
1 stycznia 2024 17:37

A te inwestycje dla młodych to które !?

Polecane
Ogłoszenia