1 C
Olsztyn
wtorek, 23 kwietnia, 2024
reklama

Drogowa inwestycja za 103 mln złotych nabiera rozpędu

OlsztynDrogowa inwestycja za 103 mln złotych nabiera rozpędu

Nie tylko trwające już prace nad nowym przebiegiem traktu, ale też modernizacja tego istniejącego. Budowa pierwszego z połączeń do obwodnicy nabiera tempa.

reklama

Po przebudowie olsztynianie dostaną 1,2 km przebudowanego traktu oraz 1,4 km nowej trasy, wiodącej wprost do węzła Wschód. Modernizacja i budowa nowej przeprawy przez tory kolejowe, chodniki, ścieżki rowerowe, nowa zieleń oraz zbiornik retencyjny – to bardzo skrótowy opis realizowanej inwestycji.

– Jest to jedna z kluczowych inwestycji – przyznaje prezydent Piotr Grzymowicz. – Musimy połączyć nasz układ drogowy z budowaną obwodnicą. Dzięki temu wiele zyskamy, m.in. wyprowadzimy tranzyt z naszych ulic. A to oznacza mniej spali, zwiększone bezpieczeństwo, ograniczenie niszczenia dróg w granicach miasta.

reklama

Jednym z ważniejszych elementów inwestycji będzie przebudowa podziemnej infrastruktury. I właśnie od tego drogowcy zaczną prace. Ich start już w poniedziałek (14 listopada) przy skrzyżowaniu Towarowej z Leonharda.

towarowa-mapa– Kierowcy muszą spodziewać się utrudnień w ruchu – informuje Marek Słowiński z Zarządu Dróg, Mostów i Zieleni. – W pierwszym etapie przejazd przez skrzyżowanie zostanie znacznie ograniczony. Warto uważnie obserwować oznakowanie i informacje o objazdach.

Najważniejsza zmiana to wyłączenie dotychczasowego skrętu w ul. Leonharda dla jadących Towarową od strony Barczewa. Aby to zrobić, trzeba dojechać do ronda Ofiar Katynia przy Europa Center i na min zawrócić. Prace na tym skrzyżowaniu mają potrwać do świąt, a organizacja będzie nieznacznie zmieniać się wraz z postępem prac (I etap, II etap, III etap).

reklama

– Przebudowa sieci i budowa mostu kolejowego nad torami to kluczowe zadania tej inwestycji – przyznaje dyrektor rejonu spółki Budimex, wykonawcy robót, Dariusz Taraszkiewicz. – Będziemy się starać zrealizować prace przed umownym, 27-miesięcznym terminem. Jeśli zimy będą łaskawe, zakończenie zadania przed czasem jest jak najbardziej w naszym zasięgu.

Inwestycja ma wartość nieco ponad 103 mln złotych. Unijne dofinansowanie to 85 proc.

Kolejnymi połączeniami do budowanej obwodnicy będzie nowa ul. Pstrowskiego, przedłużenie Płoskiego oraz sieć ulic w okolicach Gutkowa.

[prezentacja, ppt, 5,63 MB] [mapy: I etap, II etap, III etap, pdf, ok. 3,5 MB każdy] [galeria zdjęć]

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia