7 C
Olsztyn
środa, 28 lutego, 2024
reklama

Movember w Olsztynie – warto dbać o zdrowie nie tylko w listopadzie

OlsztynMovember w Olsztynie – warto dbać o zdrowie nie tylko w listopadzie

Rak prostaty jest zagrożeniem dla zdrowia i życia mężczyzn. Najwięcej zachorowań obserwuje się wśród 60-latków, ale lekarze zalecają badania panom po 40-tce. Zbigniew Purpurowicz, urolog w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie, zaleca przeprowadzanie testu PSA, który jest wstępną diagnostyką i może wskazywać na potrzebę bardziej zaawansowanych badań. Niestety rak prostaty w początkowym stadium bardzo rzadko daje jakiekolwiek symptomy, dlatego tak ważna jest świadomość i profilaktyka.

reklama

Cały listopad, który jest związany z akcją Movember, skupia uwagę na profilaktyce męskich nowotworów, lecz eksperci przypominają, że o zdrowie powinno dbać się przez cały rok. Podczas konferencji w olsztyńskiej placówce podkreślono, że globalna inicjatywa Movember zmienia podejście do męskiego zdrowia, a charakterystyczne wąsy są jej symbolem.

Statystyki pokazują, że co roku w Polsce na raka prostaty zapada około 20 tysięcy mężczyzn, z czego około 5 tysięcy umiera. W samym Olsztynie zmagania z chorobą podejmuje około 500 mężczyzn rocznie, a blisko 200 umiera. Wczesna diagnoza jest kluczowa dla skutecznego leczenia, a lokalne władze za pośrednictwem prezydenta Piotra Grzymowicza wyrażają wdzięczność szpitalowi za ich wkład w profilaktykę i zachęcają do regularnych badań.

reklama

Rafał Laszczak, p.o. dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie, zwraca uwagę na to, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Od grudnia szpital proponuje nowe pakiety badań diagnostycznych, które mają na celu nie tylko wykrywanie najczęstszych, ale też bezobjawowych chorób nowotworowych. Te pakiety zdobywają popularność jako oryginalne i wartościowe prezenty mikołajkowe.

Więcej informacji na temat akcji „Podaruj życie – wykryj raka” oraz oferty diagnostycznej szpitala można znaleźć na jego stronie internetowej.

Źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia