22 C
Olsztyn
wtorek, 23 lipca, 2024
reklama

Zmiany w komunikacji: samorząd Warmii i Mazur likwiduje białe plamy na mapie autobusowych połączeń

WiadomościZmiany w komunikacji: samorząd Warmii i Mazur likwiduje białe plamy na mapie...

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego ogłosił, że od 1 stycznia 2024 roku mieszkańcy regionu będą mieli do dyspozycji 14 nowych połączeń autobusowych, które mają na celu redukcję białych plam komunikacyjnych.

reklama

Za realizację przedsięwzięcia odpowiadać będą Wojewódzkie Autobusowe Linie Komunikacyjne, które uruchomiono po raz pierwszy w 2021 roku z 4 pilotażowymi trasami. W odpowiedzi na potrzeby komunikacyjne mieszkańców Warmii, Mazur i Powiśla liczba połączeń była sukcesywnie zwiększana.

Marcin Kuchciński, marszałek województwa, szczegółowo opowiedział o konieczności poprawy efektywności transportowej, szczególnie na wschodnich obszarach regionu: „Choć w ostatnich latach zrealizowaliśmy wiele projektów inwestycyjnych na drogach i systematycznie poprawiamy dostępność transportową, to w niektórych gminach wzrost efektywności transportowej postępuje nieco wolniej, zwłaszcza we wschodniej części naszego regionu. Stworzenie odpowiedniego zaplecza komunikacyjnego na Warmii, Mazurach i Powiślu to długi i wymagający proces, ale w długofalowej perspektywie przyniesie mnóstwo korzyści mieszkańcom danej okolicy oraz całego regionu”.

reklama

Proces planowania nowych tras uwzględniał braki w dostępie do transportu kolejowego, słabo rozwinięte połączenia komercyjne i potrzeby zgłaszane przez lokalne samorządy.

Od nowego roku mieszkańcy skorzystają z ulepszonych połączeń, a wśród nich między innymi z tras: Gołdap – Ełk przez Olecko, Iława – Nowe Miasto Lubawskie – Kurzętnik przez Lubawę, Węgorzewo – Giżycko przez Harsz, czy Olsztyn – Ełk przez Mrągowo i Mikołajki. Z budżetu na 2024 rok na realizację projektu zarezerwowano 2 miliony złotych. Dodatkowe środki pochodzić będą z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (FRPA).

W ramach postępującej optymalizacji komunikacji samorząd zdecydował się na likwidację przewozów na dwóch liniach, ale jednocześnie wprowadzenie dwóch nowych. Dotychczas mało popularne połączenia Braniewo – Orneta i Nowe Miasto Lubawskie – Elbląg ustąpią miejsca nowym trasom Braniewo – Elbląg przez Tolkmicko, Frombork oraz Giżycko – Pisz przez Orzysz.

reklama

źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane