7 C
Olsztyn
wtorek, 27 lutego, 2024
reklama

Podolsztyńskie gminy wysoko w rankingu najlepszych miejsc do życia

WiadomościPodolsztyńskie gminy wysoko w rankingu najlepszych miejsc do życia

Opublikowano wyniki rankingu „Gmina Dobra Do Życia”. W województwo warmińsko-mazurskim wysoko ocenione zostały gminy spod Olsztyna.

reklama

„Gmina Dobra Do Życia”

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej opublikował wyniki rankingu „Gmina Dobra Do Życia”. Ranking współtworzył prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

W badaniu uwzględniono wszystkie polskie gminy. Oceniano je w 63 kategoriach, między innymi takich jak dostępność zieleni, zanieczyszczenie środowiska, walory estetyczne krajobrazu, jakość infrastruktury, budżet samorządu, inwestycje, poziom edukacji, a także liczba żłobków, przedszkoli czy nawet zasoby biblioteczne poszczególnych gmin. Na tej podstawie ustalono Wskaźnik Jakości Życia: im wyższy, tym lepiej powinno się żyć w danej gminie.

reklama

Warmia i Mazury poza podium

Na pierwszym miejscu w tym ogólnopolskim rankingu znalazła się gmina Kleszczów w województwie łódzkim. To tutaj, w największej w Polsce kopalni odkrywkowej „Bełchatów”, wydobywany jest węgiel brunatny.

Pierwsze miejsce w kategorii miast na prawach powiatu zdobyła Warszawa, a pierwsze miejsce w kategorii gmin z siedzibą powiatu – Stalowa Wola.

Warmia i Mazury wysoko w rankingu

W województwie warmińsko-mazurskim gminą o najwyższym Wskaźniku Jakości Życia okazała się Stawiguda, która uzyskała 63,33 punkty. Warto zaznaczyć, że „najlepszy” w Polsce Kleszczów uzyskał 68,17 punktów. Stawiguda uzyskała 16. miejsce w rankingu ogólnopolskim.

reklama

Drugie miejsce w regionie przypadło gminie Dywity, która uzyskała prawie 3 punkty mniej niż Stawiguda i trafiła na 47. miejsce w ogólnym rankingu. Tutaj należy wspomnieć, że w rankingu z zeszłego roku Dywity zajmowały 202. miejsce, jest więc zdecydowanie lepiej.

Trzecia w regionie jest gmina Gietrzwałd, która uzyskała 59,54 punkty.

Olsztyn znalazł się tuż poza podium – zdobył 59,02 punkty, zajmując czwarte miejsce w regionie i przedostatnie ze 100 najlepszych do życia polskich gmin.

Na piątym w regionie miejscu znalazła się gmina Jonkowo, również leżąca pod Olsztynem. Jonkowo uzyskało 1 punkt mniej niż Olsztyn i uplasowało się na 143. miejscu w ogólnym rankingu.

Portal PAP udostępnił dane z 50 spośród 116 gmin leżących w województwie warmińsko-mazurskim. Ostatnie miejsce z opublikowanych zajęła gmina Sorkwity w powiecie mrągowskim, która uzyskała 49,49 punktów i zajęła 1 637. miejsce z 2 477 gmin.

Niezbyt wysoko uplasował się również podolsztyński Biskupiec: uzyskał 49,84 punkty i zajął 1 560. miejsce w rankingu ogólnopolskim.

źródło: olsztyn.com.pl

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kermit
26 listopada 2023 18:48

Olsztyn i obwarzanek olsztyńskich gmin to tak naprawdę jeden organizm. Razem to prawie 300 tys ludzi. Cieszy szybki rozwój Dywit , Stawigudy , Gietrzwałdu czy Jonkowa. To tak naprawdę olsztynskie nieformalne dzielnice.

Polecane
Ogłoszenia