Olsztyński ratusz wskazał miejsca, w których skazani za drobne przestępstwa będą mogli wykonywać prace społecznie użyteczne. To między innymi Olsztyńskie Centrum Pomocy Dziecku i schronisko dla zwierząt.
645 osób zobowiązanych do wykonywania pracy
Ograniczenie wolności i pracę na rzecz lokalnej społeczności sądy zazwyczaj orzekają w przypadku osób, które dopuściły się wykroczeń i drobnych przestępstw. Zwykle w Olsztynie jest to kilkaset osób. Co roku sąd podaje liczbę przewidywaną na przyszły rok.
11 października wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie przedstawił opinię, w której określił prognozowane na 2024 rok potrzeby w tym zakresie.
Olsztyn podejmie uchwałę
Po uzyskaniu takiej informacji z sądu, miasto musi podjąć stosowną uchwałę.
„Przewidywana liczba skazanych zobowiązanych do wykonywania pracy wynosi 645 osób. Przewidywana niezbędna liczba godzin prac w przeliczeniu na jednego skazanego powinna być wykonywana w wymiarze nieprzekraczającym łącznie 20 do 40 godzin w stosunku miesięcznym” – zapisano w projekcie uchwały w tej sprawie.
Niebawem pochylą się nad nią olsztyńscy radni.
Miasto wskazało miejsca pracy
Olsztyński ratusz wskazał też miejsca, w których skazani będą mogli wykonywać prace społecznie użyteczne. To między innymi Olsztyńskie Centrum Pomocy Dziecku, szkoły, Polski Komitet Pomocy Społecznej, cztery miejskie przedszkola i schronisko dla zwierząt. W tym ostatnim skazani będą wykonywać prace porządkowe na tzw. terenach zielonych, w pawilonach i kojcach, czyli zamiatać, odśnieżać itp.
Więcej potrzeb niż skazanych
Okazuje się, że potrzeb jest więcej niż osób, które zostały skierowane do prac. W 2024 roku wskazane przez miasto zakłady pracy są gotowe przyjąć nawet 1956 osób, czyli o 1311 więcej niż wykazał w swoich potrzebach Sąd Rejonowy.
Zgodnie z przewidywaniami sądu do prac społecznych zostanie skierowanych także osiem osób nieletnich. W ich przypadku czas pracy nie powinien przekroczyć łącznie 20 godzin w czasie nie dłuższym niż 6 miesięcy w przeliczeniu na jednego nieletniego.
– Z uwagi na wiek, możliwości psychofizyczne oraz potrzeby edukacyjne nieletni powinni być kierowani do prostych prac fizycznych, takich jak prace porządkowe czy konserwatorskie i pomocowe – cytuje włodarzy Olsztyna „Gazeta Wyborcza”.
źródło: Gazeta Wyborcza
Zapomnieli wspomnieć że jeszcze do sprzątania ulic i parków brak ludzi tam też nie zły syf jest …