10 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024
reklama

Skazani za przestępstwa będą pracowali społecznie w Olsztynie

WiadomościSkazani za przestępstwa będą pracowali społecznie w Olsztynie

Olsztyński ratusz wskazał miejsca, w których skazani za drobne przestępstwa będą mogli wykonywać prace społecznie użyteczne. To między innymi Olsztyńskie Centrum Pomocy Dziecku i schronisko dla zwierząt.

reklama

645 osób zobowiązanych do wykonywania pracy

Ograniczenie wolności i pracę na rzecz lokalnej społeczności sądy zazwyczaj orzekają w przypadku osób, które dopuściły się wykroczeń i drobnych przestępstw. Zwykle w Olsztynie jest to kilkaset osób. Co roku sąd podaje liczbę przewidywaną na przyszły rok.

11 października wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie przedstawił opinię, w której określił prognozowane na 2024 rok potrzeby w tym zakresie.

reklama

Olsztyn podejmie uchwałę

Po uzyskaniu takiej informacji z sądu, miasto musi podjąć stosowną uchwałę.

„Przewidywana liczba skazanych zobowiązanych do wykonywania pracy wynosi 645 osób. Przewidywana niezbędna liczba godzin prac w przeliczeniu na jednego skazanego powinna być wykonywana w wymiarze nieprzekraczającym łącznie 20 do 40 godzin w stosunku miesięcznym” – zapisano w projekcie uchwały w tej sprawie.

Niebawem pochylą się nad nią olsztyńscy radni.

reklama

Miasto wskazało miejsca pracy

Olsztyński ratusz wskazał też miejsca, w których skazani będą mogli wykonywać prace społecznie użyteczne. To między innymi Olsztyńskie Centrum Pomocy Dziecku, szkoły, Polski Komitet Pomocy Społecznej, cztery miejskie przedszkola i schronisko dla zwierząt. W tym ostatnim skazani będą wykonywać prace porządkowe na tzw. terenach zielonych, w pawilonach i kojcach, czyli zamiatać, odśnieżać itp.

Więcej potrzeb niż skazanych

Okazuje się, że potrzeb jest więcej niż osób, które zostały skierowane do prac. W 2024 roku wskazane przez miasto zakłady pracy są gotowe przyjąć nawet 1956 osób, czyli o 1311 więcej niż wykazał w swoich potrzebach Sąd Rejonowy.

Zgodnie z przewidywaniami sądu do prac społecznych zostanie skierowanych także osiem osób nieletnich. W ich przypadku czas pracy nie powinien przekroczyć łącznie 20 godzin w czasie nie dłuższym niż 6 miesięcy w przeliczeniu na jednego nieletniego.

– Z uwagi na wiek, możliwości psychofizyczne oraz potrzeby edukacyjne nieletni powinni być kierowani do prostych prac fizycznych, takich jak prace porządkowe czy konserwatorskie i pomocowe – cytuje włodarzy Olsztyna „Gazeta Wyborcza”.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Lokalny chłopak
24 listopada 2023 10:56

Zapomnieli wspomnieć że jeszcze do sprzątania ulic i parków brak ludzi tam też nie zły syf jest …

Polecane
Ogłoszenia