13 C
Olsztyn
wtorek, 7 maja, 2024
reklama

Mikołaj Kopernik symbolicznym łącznikiem między Polską a Rumunią: planetarium w Krajowej nazwano jego imieniem

WiadomościMikołaj Kopernik symbolicznym łącznikiem między Polską a Rumunią: planetarium w Krajowej nazwano...

Uczczenie dziedzictwa słynnego astronoma nastąpiło 16 listopada. Krajowa, stolica rumuńskiego okręgu Dolj (południowo-zachodnia część kraju) to ważne centrum naukowe z populacją przekraczającą 600 tysięcy mieszkańców. 

reklama

Wzajemne relacje pomiędzy województwem warmińsko-mazurskim a okręgiem Dolj zacieśniły się w 2021 roku, gdy rumuńscy samorządowcy zaproponowali wspólne inicjatywy koncentrujące się wokół rozwoju regionalnego i efektywnej realizacji programów Unii Europejskiej. Ze wstępnych dyskusji nawiązała się bliższa współpraca, która obejmowała wymiany kulturalne, regionalne porty lotnicze i instytucje akademickie.

Jak wyjaśnia Marcin Kuchciński, marszałek województwa, chociaż Rok Mikołaja Kopernika kończy się, to województwo warmińsko-mazurskie nie ustaje w promowaniu dziedzictwa znanego naukowca. Wydarzenia związane z pokazaniem znaczenia Kopernika odbyły się już w Brukseli, Paryżu i Rzymie.

reklama

Podczas uroczystości nadania planetarium imienia Mikołaja Kopernika odbył się wernisaż poświęcony życiu i pracy astronoma. To wydarzenie było też okazją do uhonorowania jego wkładu w rozwój nauki w regionie Warmii i Mazur. Na elewacji planetarium zainstalowano tablicę o treści: „PLANETARIUM MIKOŁAJA KOPERNIKA. Na znak przyjaźni między okręgiem Dolj a województwem warmińsko-mazurskim. Zainaugurowano w 550-lecie urodzin Mikołaja Kopernika”.

Oba regiony w grudniu w Olsztynie planują podpisanie formalnej umowy o współpracy.

W wydarzeniu w Rumunii wzięli udział radni województwa: Teresa Astramowicz-Leyk, przewodnicząca Komisji Współpracy Międzynarodowej, oraz Marek Chyl, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów.

reklama

Otwarcie planetarium imienia Mikołaja Kopernika jest kolejnym krokiem w umacnianiu międzynarodowych stosunków i rozpowszechnianiu wiedzy o jednym z najwybitniejszych astronomów w historii.

źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia