11 listopada to jeden z najważniejszych dni w polskim kalendarzu – Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone na pamiątkę odzyskania przez Polskę suwerenności po 123 latach zaborów. Mieszkańcy Olsztyna będą mieli okazję wziąć udział w różnych wydarzeniach przygotowanych z tej okazji. Choć główne obchody wojewódzkie odbędą się w tym roku w Nidzicy, Olsztyn również oferuje szeroką gamę atrakcji dla mieszkańców i odwiedzających.
Spis treści
Olsztyński Bieg Niepodległości
Jednym z głównych punktów olsztyńskich obchodów jest Olsztyński Bieg Niepodległości. To wydarzenie, organizowane po raz siódmy, odbędzie się na terenie CRS Ukiel, na plaży miejskiej. Bieg stał się już tradycją i przyciąga setki uczestników, od amatorów po doświadczonych biegaczy. Organizatorzy przewidzieli kilka tras do wyboru: biegi na 5 km i 10 km, a także marsz nordic walking. Młodsi uczestnicy mogą spróbować swoich sił na krótszych dystansach, przygotowanych specjalnie dla dzieci, sięgających maksymalnie 400 metrów.
Przemarsz z 100-metrową flagą
Kolejną atrakcją jest przemarsz organizowany przez Obwód Warmińsko-Mazurski Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, który zaprasza mieszkańców do udziału w uroczystościach. Obchody rozpoczną się Mszą Świętą w konkatedrze św. Jakuba o godzinie 10:00, a następnie uczestnicy (godz. 11.00) wyruszą z ogromną, 100-metrową flagą Polski na Plac Solidarności. Tam, przy dźwiękach hymnu narodowego, odbędzie się uroczyste złożenie wieńców w hołdzie bohaterom walk o niepodległość.
Piknik Patriotyczny
O 13:00 rozpocznie się Piknik Patriotyczny w Stadninie Koni Kojrys, organizowany przez Radę Osiedla Redykajny. W programie przewidziano różnorodne atrakcje dla rodzin i dzieci, w tym przejażdżki konne, przejazdy ludowym wozem, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w stodole oraz spotkania przy ognisku. Dla uczestników przygotowano również bar z menu patriotycznym, który będzie otwarty do godziny 20:00. To wydarzenie to świetna okazja do wspólnego celebrowania święta w radosnej atmosferze.
Dzień Kina Polskiego
Z okazji Święta Niepodległości, kino studyjne Awangarda 2 zaprasza na Dzień Kina Polskiego, podczas którego zaprezentowane zostaną filmy, takie jak:
„U Pana Boga w Królowym moście” – prod. Polska : godz. 15.30 sala studyjna
„Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa” – prod. Polska, Szwajcaria : godz. 15.30 sala klubowa
„Sezony” – prod. Polska : godz. 15.30 sala arte
„Simona Kossak” – prod. Polska : godz. 17.15 sala klubowa -pokaz przedpremierowy
„Listy do M. Pożegnania i powroty” – prod. Polska : godz. 17.30 sala arte
„Dziewczyna z igłą” – prod. Polska : godz. 17.45 sala studyjna -pokaz przedpremierowy
„Minghun” – prod. Polska : godz. 19.15 sala klubowa- pokaz przedpremierowy
„Imago” – prod. Polska : godz. 19.45 sala arte
„Prawdziwy ból”- prod. Polska, USA : godz. 19.45 sala studyjna
Wojewódzkie obchody w Nidzicy
Tegoroczne wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w Nidzicy. Tam na mieszkańców czeka oficjalna uroczystość na Placu Wolności, Msza Święta, defilada oraz przemarsz z kompanią honorową. Dla uczestników przewidziano także pokazy sprzętu wojskowego oraz innych służb mundurowych, a na wszystkich chętnych czeka tradycyjna, darmowa grochówka.
Pełen harmonogram:
10:00 – 11:00 Msza Święta w kościele św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Nidzicy przy ul. Młynarskiej 12.
11:00 – 11:30 Przemarsz kompanii honorowej wraz z pocztami sztandarowymi z kościoła na Plac Wolności.
11:30 – 12:30 Uroczysty apel z okazji Wojewódzkich Obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
9:00 – 15:00 Rodzinny Dzień Bezpieczeństwa na Placu Wolności, pokaz sprzętu wojskowego oraz innych służb mundurowych, grochówka.
Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone corocznie 11 listopada, upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach zaborów. Tego dnia, w 1918 roku, Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, co symbolizowało odrodzenie suwerennego państwa polskiego. Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku, a po przerwie w okresie PRL, przywrócono je w 1989 roku. Obecnie jest to dzień wolny od pracy, podczas którego w całym kraju odbywają się uroczystości patriotyczne, marsze, koncerty oraz inne wydarzenia kulturalne, mające na celu uczczenie pamięci tych, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości.
fot. Urząd Wojewódzki w Olsztynie