2 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

N a Mazurach powstaje drogowa inwestycja za 110 mln zł

GiżyckoN a Mazurach powstaje drogowa inwestycja za 110 mln zł

Dyrekcja dróg krajowych podpisała umowę na wykonanie projektu oraz realizację obwodnicy Giżycka za niemal 110 mln zł. Inwestycję, która obejmuje odcinek drogi krajowej nr 59, ma zrealizować firma Unibep SA z Bielska Podlaskiego. Prace mają być wykonane w ciągu 36 miesięcy, jednak ze względu na warunki atmosferyczne będą one zawieszone w okresach zimowych.

reklama

Pierwsze postępowanie zakończyło się umorzeniem, gdyż złożone oferty znacznie przekraczały założenia budżetowe. Podczas drugiego postępowania również napotkano ten sam problem, jednak dyrekcja dróg zdecydowała się nie unieważniać procedury. Zamiast tego, po wnikliwej ocenie ofert, zwrócono się do Ministerstwa Infrastruktury o zwiększenie środków finansowych na inwestycję. Ministerstwo zatwierdziło aneks do Programu inwestycji, co pozwoliło na kontynuowanie procesu wyboru wykonawcy.

Firma Unibep złożyła najkorzystniejszą ofertę, która wyniosła 109,4 mln zł. Przetarg oceniał oferty według kryteriów cenowych (55%) oraz pozacenowych (45%). Do tych drugich zaliczono przedłużenie gwarancji jakości nawierzchni konstrukcji (20%), przedłużenie gwarancji jakości obiektów mostowych (20%) oraz zagospodarowanie destruktu asfaltowego (5%).

reklama

Budowa obwodnicy Giżycka to element szerszego planu rozbudowy istniejących dróg. Obecnie ulica Obwodowa w większości składa się z pojedynczych jezdni, podczas gdy nowa inwestycja ma objąć odcinek o długości 1,5 km rozciągający się od ronda przy ulicy Świderskiej w kierunku Wilkas. Trasa zostanie przekształcona w drogę klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o przekroju 2×2 i nośności 11,5 tony na oś. Prace obejmą również rozbudowę drogi, budowę mostu oraz wiaduktu, skrzyżowań, chodników i ciągów pieszo-rowerowych. Realizacja projektu będzie finansowana ze środków budżetu państwa.

Inwestycja ma kluczowe znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym również pieszych i rowerzystów. Modernizacja spowoduje, że parametry drogi zostaną dostosowane do obecnych wymogów, co przełoży się na zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych, skrócenie czasu przejazdu, a także ograniczenie hałasu i zanieczyszczeń powietrza.

reklama
N a Mazurach powstaje drogowa inwestycja za 110 mln zł Giżycko, Wiadomości, zShowcase

źródło: GDDKiA Olsztyn

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia