fbpx
16 C
Olsztyn
sobota, 30 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Pięciu wykonawców jest zainteresowanych budową obwodnicy Giżycka

GiżyckoPięciu wykonawców jest zainteresowanych budową obwodnicy Giżycka

Przetarg na projekt i budowę obwodnicy Giżycka, której przebieg ma odbywać się przez drogę krajową nr 59, przyciągnął pięciu oferentów.

reklama

Firma Unibep z Bielska Podlaskiego zaproponowała najniższą cenę – 109,4 mln zł. Najwyższą ofertę, wynoszącą 137,3 mln zł, złożyła firma Trakcja z Warszawy. Poprzednie postępowanie anulowano z powodu przekroczenia planowanego budżetu.

Kryteria wyboru i termin

Zgodnie z warunkami przetargu, zadania projektowe i budowlane, wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, muszą zostać ukończone w ciągu 36 miesięcy od daty podpisania umowy. Zaznaczono, że okresy zimowe (15 grudnia do 15 marca) są wliczane do czasu projektowania, ale nie do czasu realizacji robót.

reklama

W maju ubiegłego roku zatwierdzono Program Inwestycji dla rozbudowy obwodnicy Giżycka. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków budżetu państwa.

Nietrzeźwy funkcjonariusz z Olsztyna wsiadł za kółko bmw i staranował osobowego mercedesa

Zakres prac

Obwodnica Giżycka (ul. Obwodowa) jest w większości jednojezdniowa. Jej rozbudowa będzie kontynuacją inwestycji zakończonej w 2021 roku, która obejmowała budowę ronda na skrzyżowaniu DK59 z ulicą Świderską i rozbudowę istniejącego układu drogowego do dwujezdniowego na odcinku ok. 1 km. Planowane prace obejmują kolejne 1,5 km DK59 od wyżej wymienionego ronda w kierunku Wilkas. Planowana droga klasy GP ma mieć przekrój 2×2 i nośność 11,5 tony na oś. W ramach inwestycji przewiduje się rozbudowę drogi, budowę dodatkowych jezdni, mostu i wiaduktu, przebudowę skrzyżowań oraz budowę i przebudowę chodników i ciągów pieszo-rowerowych.

reklama

Cel inwestycji

Celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz pieszych i rowerzystów. Osiągnięcie tego celu ma nastąpić poprzez dostosowanie parametrów odcinka DK59 do obecnych standardów bezpieczeństwa. Rozbudowa obwodnicy ma na celu poprawę parametrów technicznych drogi oraz zwiększenie przepustowości na skrzyżowaniach drogi krajowej z drogami lokalnymi. Inwestycja ma przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków, skrócenia czasu przejazdu oraz obniżenia poziomu hałasu i zanieczyszczeń powietrza.

Test cierpliwości kierowców MPK: autobus zablokował się na tymczasowym rondzie

źródło: GDDKiA, fot. GDDKiA

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia

Olsztyn chce wymienić oświetlenie uliczne

Radny PiS ma wątpliwości w sprawie budowy ulicy Nowobałtyckiej