2 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Tajemnice pobytu Kopernika w Grudziądzu – spotkanie w olsztyńskim Planetarium odsłania nieznane fakty

OlsztynTajemnice pobytu Kopernika w Grudziądzu – spotkanie w olsztyńskim Planetarium odsłania nieznane...

Kopernik to postać, która nie przestaje fascynować zarówno historyków, jak i miłośników astronomii. Okazuje się, że najsłynniejszy mieszkaniec Olsztyna był nie tylko wybitnym naukowcem, ale także włączał się w inne działania, o czym opowiadano podczas ostatniego spotkania z cyklu „Bliżej nauki”, które odbyło się 10 listopada 2023 roku.

reklama

Z okazji Roku Mikołaja Kopernika Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie zaprosiło na wykład, który poświęcony był mniej znanym aspektom życia tego wybitnego astronoma. Tym razem przyjrzano się jego wpływowi na miasto Grudziądz.

Gościem specjalnym był Sebastian Soberski, kierownik instytucji astronomicznej z województwa kujawsko-pomorskiego, radioastronom, organizator Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego i absolwent astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Opowiedział on uczestnikom wydarzenia o dwóch ciekawostkach związanych ze słynnym uczonym. Uważa się, że Kopernik zaprojektował kanał Trynka, który do dziś dostarcza wodę do Grudziądza. Ponadto astronom ogłosił także w 1522 roku traktat „O szacunku monety”.

reklama

To niecodzienne tło historyczne zaskoczyło z pewnością wielu uczestników, a ciekawostki rzuciły nowe światło na postać Kopernika. Spotkanie w Planetarium przy al. Piłsudskiego 38 odbyło się w godzinach wieczornych za symboliczną cenę 1 zł. Była to doskonała okazja, aby dowiedzieć się czegoś nowego o polskim uczonym.

Spotkania z cyklu „Bliżej nauki” są kulturalnym urozmaiceniem w stolicy Warmii i Mazur, które zachęca mieszkańców do zgłębiania tajników nauki – w tym przypadku poprzez dzieje Mikołaja Kopernika i nowych ciekawostek z jego życia.

reklama

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia