15 C
Olsztyn
niedziela, 14 kwietnia, 2024
reklama

Projektant planetarium tłumaczył się na rozprawie. Wybór wykonawcy budzi kontrowersje?

OlsztynProjektant planetarium tłumaczył się na rozprawie. Wybór wykonawcy budzi kontrowersje?

Modernizacja planetarium i obserwatorium w Olsztynie, mająca uczcić 550. rocznicę urodzin słynnego astronoma Mikołaja Kopernika, nie przebiega bez problemów. Budynek, który został otwarty w 1973 roku, wymaga istotnych prac renowacyjnych, a proces ten już od samego początku jest źródłem kontrowersji. Miasto, mimo wyboru oferty, nie mogło jej podpisać, a wszystko to przez odwołanie jednego z uczestników przetargu.

reklama

Wybór wykonawcy budzi kontrowersje

Proces wyboru firmy, która zajmie się tym ambitnym projektem, nie jest wolny od problemów. Kiedy miasto wybrało ofertę firmy, pojawiły się komplikacje, które uniemożliwiły podpisanie umowy.

Do przetargu zgłosiło swoje propozycje siedem firm, a najniższy koszt — 489 540 zł — przedstawiło olsztyńskie biuro architektoniczne Sosak i Sosak Architekci. Oferta ta stała się jednak przedmiotem sporu, ponieważ kolejna firma w rankingu, BBC z siedzibą w Warszawie, złożyła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Oferowała wykonanie projektu za kwotę 544 767 zł.

reklama

Obrona oferty przed KIO

Podczas długiej rozprawy przed Krajową Izbą Odwoławczą, Stanisław Sosak, reprezentujący firmę Sosak i Sosak Architekci, musiał bronić swojej oferty. Podkreślał, że jest ona realna dzięki doświadczeniu firmy w realizacji podobnych projektów, takich jak obserwatorium astronomiczne w Dywitach. Zaznaczył również, że koszty realizacji są niższe dzięki lokalnemu zapleczu i zespołowi.

Rozstrzygnięcie

Krajowa Izba Odwoławcza podjęła decyzję na korzyść Sosak i Sosak Architekci, odrzucając odwołanie i uznając, że oferta tej firmy może zostać wybrana. Jak powiedziała Gazecie Wyborczej rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie, Marta Bartoszewicz, nie ma podstaw do uznania ceny za rażąco niską.

Inwestycja może być zagrożona

Mimo że decyzja Krajowej Izby Odwoławczej wydaje się być korzystna dla miasta i Sosak i Sosak Architekci, nie oznacza to końca problemów. Zgodnie z prawem, firma odwołująca się ma możliwość apelacji do sądu w Warszawie w ciągu 14 dni od wydania decyzji przez KIO. Mimo że taki krok wydaje się mało prawdopodobny, jego realizacja mogłaby opóźnić cały projekt na wiele miesięcy.

reklama

Pomimo tych niepewności, jest również miejsce na optymizm. Jeżeli apelacja nie zostanie złożona, miasto podpisze umowę z wybranym wykonawcą.

Planowane prace

Modernizacja Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium obejmuje ocieplenie obiektu, modernizację i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Do planów należy także wymiana wszystkich urządzeń projekcyjnych. Wyjątkowym punktem projektu ma być baza księżycowa, która prezentuje warunki panujące na naturalnym satelicie Ziemi.

Przewidywane koszty przebudowy wynoszą 25-26 mln zł. Miasto zdobyło na ten projekt fundusze z Unii Europejskiej. Modernizacja planetarium została uznana jako jeden z projektów strategicznych województwa. Zgodnie z planem obiekt ma zostać otwarty w maju 2026 roku.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia