20 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Bądźmy ostrożni tej jesieni na drogach – apel olsztyńskich funkcjonariuszy

OlsztynBądźmy ostrożni tej jesieni na drogach – apel olsztyńskich funkcjonariuszy

Jesienią na drogach czyha wiele niebezpieczeństw. Warunki jazdy zmieniają się na gorsze, w związku z tym wszyscy użytkownicy dróg powinni zachować szczególną ostrożność. Szybciej zapada zmrok, nawierzchnia dróg staje się śliska, a piesi stają się mniej widoczni na drodze. Funkcjonariusze z olsztyńskiego oddziału policji apelują o zachowanie rozwagi podczas jazdy.

reklama

Polska „złota jesień” chociaż jest piękna, niejednokrotnie przyczynia się trudnych warunków na drodze. Opady deszczu, mgła, pierwsze przymrozki i wcześnie zapadający zmrok mogą znacznie ograniczać widoczność. Często nawierzchnia jezdni staje się śliska, co może powodować wiele niebezpiecznych sytuacji, takich jak: wydłużenie drogi hamowania, zmniejszenie przyczepności, wpadnięcie w poślizg oraz czy utratę kontroli nad pojazdem. Kierowcy powinni wykazywać szczególną ostrożność podczas wymijania, wchodzenia w zakręt, a także w okolicach przejść dla pieszych. Kluczowe jest przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz właściwe i zgodne z przepisami korzystanie ze świateł przeciwmgłowych oraz do jazdy dziennej.

Zanim wsiądziemy za kierownicę, powinniśmy sprawdzić stan ogumienia, oświetlenia, płynów eksploatacyjnych oraz podstawowego wyposażenia. Takie proste środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nasze i innych uczestników ruchu drogowego.

reklama

Ostrożność powinni zachować również piesi, zwłaszcza gdy korzystają z przejść dla pieszych. Niezwykle istotne jest noszenie elementów odblaskowych lub przedmiotów, które poprawiają naszą widoczność na drodze, czyli: kamizelek odblaskowych, breloczków, opasek czy nawet zwykłych latarek. Przypominamy, że po zmierzchu każdy pieszy poruszający się po drodze poza obszarem zabudowanym musi mieć przy sobie odblask.

Przed wyjazdem warto też zadbać o swoje dobre samopoczucie i wypoczynek, gdyż ma to wpływ na szybkość reakcji i koncentrację. Pamiętajmy o regularnych przerwach w podróży na regenerację sił, aby nasze jesienne podróże były bezpieczne i szczęśliwe.

źródło: KMP Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia