14 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Zwierzęta w panice? Nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych ROUTE 604

DziałdowoZwierzęta w panice? Nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych ROUTE 604

25 września 2023 roku rozpoczęły się wojskowe ćwiczenia na drodze publicznej pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki. Szkolenie pod kryptonimem ROUTE 604 prowadzone przez Polską Armię ma na celu przećwiczenie procedur lądowania i startu samolotów wojskowych na drogach publicznych. Jednak nie wszyscy są zadowoleni z tego typu aktywności.

reklama

Mieszkańcy niepocieszeni

Mimo zaawansowanego charakteru ćwiczeń i ich znaczenia dla bezpieczeństwa kraju, mieszkańcy okolicznych miejscowości narzekają na hałas i zakłócenia w codziennym życiu. “Zwierzęta to uciekają, bo się boją tego. Jak leci taki ogromny samolot, to uciekają bo się obawiają,” mówi jeden z mieszkańców. Inni podkreślają, że hałas jest nie do zniesienia, zwłaszcza kiedy samoloty korzystają z dopalaczy.

Skomplikowane logistyka i utrudnienia w ruchu

Ćwiczenia są logistycznie skomplikowane. W ich trakcie angażowane są różne jednostki wojskowe, od lotnictwa taktycznego po straż pożarną i żandarmerię wojskową. Droga pomiędzy Ruskowo a Przeździęk Wielki została całkowicie zamknięta na okres od 18 września do 3 października, co dodatkowo utrudnia życie mieszkańcom.

reklama

Dlaczego takie ćwiczenia są potrzebne?

Zgodnie z komunikatem ppłk Magdaleny Busz, ćwiczenia mają na celu przygotowanie wojska do działań w warunkach kryzysowych. “Nawet zwykła droga publiczna może być miejscem wykorzystanym do lądowania i startów samolotów wojskowych,” tłumaczy ppłk Busz.

Równowaga między bezpieczeństwem a komfortem?

Ostatecznie pojawia się pytanie: jak znaleźć równowagę między potrzebą ćwiczeń wojskowych a komfortem życia mieszkańców? To pytanie pozostaje otwarte, ale nie ulega wątpliwości, że obie strony mają swoje racje. Może nadszedł czas na dialog między wojskiem a społecznością w celu znalezienia kompromisu, który zaspokoi potrzeby obu stron.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
asdasd
3 października 2023 21:48

to jest kura ! 😀

Polecane
Ogłoszenia