20 C
Olsztyn
sobota, 25 maja, 2024
reklama

Coś wyjątkowo widowiskowego. Samoloty F-16 będą lądowały na drodze wojewódzkiej

NidzicaCoś wyjątkowo widowiskowego. Samoloty F-16 będą lądowały na drodze wojewódzkiej

W najbliższym czasie dojdzie do sytuacji, która od dawna nie miała miejsca na polskich drogach. Odcinek drogi wojewódzkiej nr 604 między Nidzicą a Wielbarkiem zamknięty zostanie na kilkanaście dni. Powód? Wyjątkowe ćwiczenia lotnicze z udziałem różnorodnych jednostek wojskowych.

reklama

Zamknięcie drogi i alternatywne trasy

Planowane jest zamknięcie drogi od 18 września do 3 października, w związku z ćwiczeniami na Drogowym Odcinku Lotniskowym (DOL) między Nidzicą a Wielbarkiem. Wytyczona została trasa objazdowa drogą wojewódzką nr 545 Nidzica-Jedwabno i drogą wojewódzką nr 508 Jedwabno-Wielbark.

Samoloty, które wezmą udział w ćwiczeniach

Według naszych informacji, w ćwiczeniach wezmą udział samoloty takie jak SU-22, MiG-29 oraz F-16. Te ostatnie są szczególnie interesujące, gdyż są uznawane za “delikatne” ze względu na specyfikę ich konstrukcji.

reklama

Pomysł z czasów PRL-u

Drogowe Odcinki Lotniskowe są pomysłem z czasów PRL-u i były ewenementem w ramach Układu Warszawskiego. Miały one na celu rozproszenie potencjalnych celów dla przeciwnika w razie konfliktu. Były to wyjątkowo wymagające operacje, ale dające szansę na przetrwanie lotnictwa w razie wojny.

Ciekawostki

DOL pod Wielbarkiem został wyremontowany w 2021 roku za kwotę ok. 100 mln zł. Może on służyć jako lotnisko rezerwowe dla jednostek wojskowych, ale w sytuacjach awaryjnych dostępny jest również dla lotnictwa cywilnego.

Ograniczenia dla publiczności

Niestety, obserwacja ćwiczeń będzie możliwa jedynie dla akredytowanych dziennikarzy. Mimo to, jest to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń militarnych tego roku.

reklama

Ostateczne komunikaty i szczegóły dotyczące ćwiczeń mają być podane przez MON w najbliższym czasie, ale już teraz można się spodziewać, że będzie to jedno z najbardziej spektakularnych ćwiczeń lotniczych ostatnich lat.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kasia
13 września 2023 16:47

Ale sensacja bo kawałek drogi służy jako pas startowy
Dziennikarz odkrył Amerykę a to funkcjonuje od dawna
Są niektóre odcinki przystosowane do tego jadąc po takiej drodze od razu to widać

Polecane
Ogłoszenia