3 C
Olsztyn
środa, 20 listopada, 2024
reklama

„Biblioteczka Świętej Warmii” wyróżniona w konkursie „Róża Regionów”

Olsztyn„Biblioteczka Świętej Warmii” wyróżniona w konkursie „Róża Regionów”

Powiat olsztyński został wyróżniony w 12. edycji konkursu „Róża Regionów – najlepsze projekty promujące polskie produkty turystyczne”. Organizator – wydawca ogólnopolskiego miesięcznika branży turystycznej „Wiadomości Turystyczne” – docenił „Biblioteczkę Świętej Warmii”.

„Biblioteczkę Świętej Warmii” tworzy cykl czterech „podpowiedników” turystycznych.

Konkurs „Róża Regionów – najlepsze projekty promujące polskie produkty turystyczne” został zorganizowany po raz 12., jego organizatorzy oceniają promocję miast, regionów i produktów turystycznych, ze szczególnym naciskiem na to, czy dany produkt przykuwa uwagę odbiorcy.

– Cieszę się, że po raz kolejny eksperci, fachowcy z branży turystycznej i marketingowej docenili nasz produkt, jakim jest Szlak Świętej Warmii i działania związane z promocją naszego regionu. Także za pomocą książek – „podpowiedników” z naszej „biblioteczki” staramy się zachęcać turystów, jak i mieszkańców regionu do poznania Warmii i podróży po niej w formule krótkich wypadów czy też dłuższych wycieczek – powiedział starosta olsztyński i przewodniczący Stowarzyszenia Miast, Gmin i Powiatów – Szlak Świętej Warmii Andrzej Abako.

„Podpowiedniki” turystyczne

Co roku, wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego, ukazują się kolejne pozycje książkowe, tworzące „Biblioteczkę Świętej Warmii”. W skład serii wchodzą: „Szlak Świętej Warmii” (czerwiec 2020), „Okolice Szlaku Świętej Warmii” (2021), „Na Szlaku Świętej Warmii” (2022) i „Po Świętej Warmii z Mieczysławem Orłowiczem” (2023). Do końca bieżącego roku mają się ukazać jeszcze „Żydzi na Warmii”, a w przyszłym dwie książki: dotycząca warmińskiej kuchni i gminy Purda.

Autorzy podkreślają, że wchodzące w skład serii wydawnictwa nie są klasycznymi przewodnikami, ale „podpowiednikami” turystycznymi. Zawierają opowieści dotyczące Warmii, jej zabytków architektonicznych świeckich i sakralnych, kapliczek przydrożnych, sięgają do historii regionu, przypominają związane z Warmią znane postacie, takie jak na przykład kanonik Kopernik, biskupi Dantyszek, Kromer, Hozjusz, Krasicki, cesarz Napoleon, prymas Wyszyński czy papież Jan Paweł II.

„Podpowiedniki” dostępne też w internecie

Zawarte w wydawnictwach treści można również znaleźć na stronie internetowej Szlaku: szlakswietejwarmii.pl. To propozycja multimedialna, ułatwiająca samodzielne zaplanowanie wycieczek i dostarczająca informacji na temat konkretnych miejsc.

„Biblioteczka Świętej Warmii” jest częścią projektu turystyczno-promocyjnego „Szlak Świętej Warmii”. Projekt od 2020 roku realizuje powiat olsztyński, a teraz także Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów – Szlak Świętej Warmii. Stanowi również platformę łaczącą 33 samorządy, lokalne społeczności i biznes, które chcą wykorzystać potencjał turystyczny regionu, aby zrównoważyć jego rozwój gospodarczy.

– Chciałbym podziękować wszystkim osobom, dzięki którym te publikacje powstają: autorom tekstów, zdjęć, wydawcom, bo ich praca pokazuje, że nawet w czasach internetu jest na rynku miejsce dla ciekawej, ładnie wydanej książki. No i oczywiście zachęcić do lektury oraz podróży po naszej Świętej Warmii – powiedział Andrzej Abako.

Warmia i Mazury z nagrodą za „projekt specjalny”

Uroczystość wręczania nagród i wyróżnień „Róży Regionów” odbędzie się 27 października w Poznaniu, podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Turystycznych Tour Salon.

Nagrodę za „Projekt specjalny” otrzymał Urząd Marszałkowski Warmii i Mazur za „Szlak Kopernikowski – Gwiazdozbiór miejsc”.

Ciekawą nagrodę odbiorą także przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiej Organizacji turystycznej za „LOVE WM_LOVE ŚLĄSKIE” – to projekt wydawniczy zorganizowany wspólnie ze Śląską Organizacją Turystyczną, promujący oba te regiony.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane