fbpx
-6 C
Olsztyn
wtorek, 28 listopada, 2023
reklama
reklama

Olsztyńska policja rozbiła grupę zajmującą się kradzieżą samochodów na dużą skalę

OlsztynOlsztyńska policja rozbiła grupę zajmującą się kradzieżą samochodów na dużą skalę

Przestępczość samochodowa na terenie Polski to problem, który niejednokrotnie wymaga intensywnej współpracy różnych jednostek policyjnych. Tym razem udowodniono to skutecznie w praktyce – dzięki wspólnym staraniom policjantów z Olsztyna, Białegostoku i Warszawy udało się zlikwidować grupę zajmującą się kradzieżą samochodów na szeroką skalę.

reklama

Wiosną 2023 roku policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Olsztynie zauważyli, że na terenie Warmii i Mazur pojawiają się nietypowe kradzieże konkretnych marek i modeli samochodów. Zjawisko to rozprzestrzeniło się również na województwa sąsiednie: podlaskie, mazowieckie, pomorskie oraz łódzkie. Według szacunków, grupa ta odpowiadała za co najmniej 18 kradzieży aut na Warmii i Mazurach oraz kilkudziesięciu w innych częściach kraju.

Technologicznie zaawansowane metody

Sprawcy nie tylko wykazywali preferencje co do marek i modeli aut, ale również wykorzystywali zaawansowany sprzęt elektroniczny. W ich arsenale znalazły się również szybkie samochody, zakupione legalnie na podstawione osoby. Skradzione auta były zarówno sprzedawane w całości paserom, jak i dekompletowane na części.

reklama
Zaginęły cztery zabytkowe jednoślady pana Mariusza. Oferuje nagrodę za pomoc w ich odnalezieniu

Pierwsze zatrzymania i koniec grupy

Do pierwszego zatrzymania doszło 21 września 2023 roku w Trójmieście. Zatrzymano 30-latka na gorącym uczynku. Jego kompani, uciekając przed policją, porzucili inne skradzione auto. Kilka dni później w Warszawie zatrzymano głównego organizatora procederu. Policjanci zabezpieczyli również sprzęt elektroniczny wart kilkaset tysięcy złotych i odzyskali kilka skradzionych aut.

Postępowanie trwa

Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i obaj mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy. Policja nadal pracuje nad ustaleniem wszystkich osób zaangażowanych w ten proceder, zarówno tych, którzy dokonywali kradzieży, jak i paserów. Wszystkie czynności procesowe są wykonywane pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olszynie.

reklama

Ten przypadek pokazuje, że intensywna i skoordynowana praca różnych jednostek policji może prowadzić do sukcesów w walce z przestępczością. Dzięki sprawnemu działaniu i współpracy, udało się nie tylko zatrzymać przestępców, ale również odzyskać część mienia. Policjanci są przekonani, że dalsze zatrzymania i zarzuty są tylko kwestią czasu.

Zaginęły cztery zabytkowe jednoślady pana Mariusza. Oferuje nagrodę za pomoc w ich odnalezieniu

źródło: KWP

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Zenek
2 października 2023 22:01

Ha, ha, ha fajna zabawa w kotka i myszkę. Producenci aut wychodzą ze skóry żeby nafaszerować swoje auta hipernowoczesną elektroniką, a złodzieje wymyślają sposoby, żeby te sprzęty przychytrzyć. A użytkownicy kupując auta bulą i jednym i….drugim. A wystarczyłoby zamiast elektroniki zastosować system elektro-mechaniczny. Odporny na różne metody walizkowo-skanerowe. I co ciekawe, tam nie użyją wytrychów!!!!! A każda próba “podejścia” zakończy się blokowaniem kilku kluczowych miejsc i……auto ani drgnie. Jak? Można np wykorzystać czujnik ciężaru kierowcy, który kierowca może “zwalniać” np oddając auto do serwisu. Takie dane można przechowywać w….chmurze. Weryfikacja? Jest kilka systemów aby ją szybko i sprawnie przeprowadzać. Wartość… Czytaj więcej »

Polecane
Ogłoszenia

Zaginęły cztery zabytkowe jednoślady pana Mariusza. Oferuje nagrodę za pomoc w ich odnalezieniu

Zaginęły cztery zabytkowe jednoślady pana Mariusza. Oferuje nagrodę za pomoc w ich odnalezieniu