2 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Niezwykła historia rodziny poseł Iwony Arent. Ich dom możesz odwiedzić w skansenie w Olsztynku

OlsztynNiezwykła historia rodziny poseł Iwony Arent. Ich dom możesz odwiedzić w skansenie...

Nieopodal Olsztyna, w skansenie w Olsztynku, stoi dom z Chojnika. To nie byle jaki dom – to dom mamy poseł Iwony Arent z Olsztyna, Pani Teresy. Ta chatka jest żywą ilustracją niezwykłej historii rodziny, która przetrwała zmiany pokoleń i polityczne przemiany Polski.

reklama

Początki w Chojniku

W 1945 roku babcia Pani Poseł przybyła na ziemie odzyskane. Wybrano wioskę Chojnik w gminie Morąg. Zaledwie 6-letnia wówczas Pani Teresa, mama Iwony Arent, przyjechała z dwoma braćmi i siostrą. Rodzina zaczęła gospodarować na przydzielonych 15 hektarach. Z czasem ten dom zaczął być ich prawdziwym domem.

Niezwykła historia rodziny poseł Iwony Arent. Ich dom możesz odwiedzić w skansenie w Olsztynku historia Olsztyn, Wiadomości, zShowcase

Wspomnienia Pani Teresy

“Bardzo tęsknię za tym domem,” opowiada Pani Teresa. “U góry były dwa pokoje, miałam tam bawionkę. Zanim poszłam do szkoły średniej, pracowałam tam na roli.”

reklama

Pani Teresa wspomina też o dzieciństwie spędzonym wśród zwierząt: “Karmiłam krowy, konie, świnie. Miałam pupila – baranka, który chodził za mną jak pies.” Drugim pupilem był Laluś, koń z Powstania Warszawskiego, który stał się częścią rodziny.

Niezwykła historia rodziny poseł Iwony Arent. Ich dom możesz odwiedzić w skansenie w Olsztynku historia Olsztyn, Wiadomości, zShowcase
fot. Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku

Centrum życia społeczności

Dom, w którym dorastała Pani Teresa, był miejscem, w którym zbierała się cała społeczność. “Na ganku zbierały się dzieci z całego Chojnika. Wszystkie nabożeństwa prowadziła moja matka. Nauczyła dzieci sypania kwiatków i innych tradycji,” dodaje Pani Teresa.

reklama
Niezwykła historia rodziny poseł Iwony Arent. Ich dom możesz odwiedzić w skansenie w Olsztynku historia Olsztyn, Wiadomości, zShowcase

Nowe życie w skansenie

Dzisiaj ten dom stanowi część skansenu w Olsztynku. Na jego ścianach wciąż są widoczne rysunki i napisy, które tworzyła Pani Teresa. Choć życie poszło dalej, a Pani Teresa nie wróciła już do domu w Chojniku po ukończeniu szkoły, ten dom pozostaje symbolem jej rodziny i pokoleń, które go zamieszkiwały.

Historia domu w Chojniku, który teraz znajduje się w skansenie w Olsztynku, to więcej niż tylko historia jednego budynku. To historia pokoleń, ludzi, którzy go zamieszkiwali. To również fragment historii Polski, ziem odzyskanych i zmagań z przeszłością. Poseł Iwona Arent i jej rodzina są żywym dowodem na to, jak głęboko korzenie jednej rodziny mogą sięgać w polskiej ziemi.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

10 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
qwerty
20 września 2023 19:13

Po co publikujecie te łzawe historyjki? I tak nikt na tą skompromitowaną kobietę nie zagłosuje.

Jaaaa
20 września 2023 17:35

A co na to kandydaci przywiezieni z Warszawy? Przecież każdy z nich się przekrzykuje który jest tu najdłużej i kto bardziej jest Warmiakiem.

Polecane
Ogłoszenia