fbpx
13 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

Zaskakujące odkrycie leśnika wskazuje na zmiany klimatyczne w naszym regionie?

DziałdowoZaskakujące odkrycie leśnika wskazuje na zmiany klimatyczne w naszym regionie?

Dzisiaj rano Nadleśnictwo Lidzbark (powiat działdowski) i Lasy Państwowe opublikowały kilka zdjęć, które zaskoczyły społeczność. W lesie znaleziono gatunek modliszki, znany jako Mantis religiosa. Co jest godne uwagi, modliszki były do niedawna obserwowane głównie w województwie podkarpackim i ich pojawienie się w północnej Polsce jest zaskakujące.

reklama

Modliszki w Polsce

Modliszka religijna, czyli Mantis religiosa, to owad drapieżny, który przez wiele lat był rzadkością w Polsce. Nazwa tego gatunku pochodzi od charakterystycznej postawy, jaką przyjmuje – przednie odnóża składa, jakby była w modlitwie. Dawniej, ten owad bywał spotykany głównie na południu Polski, w okolicach Podkarpacia.

reklama

Zmiany klimatyczne jako przyczyna?

Jednym z prawdopodobnych czynników, które wpłynęły na pojawienie się modliszek w Nadleśnictwie Lidzbark, są zmiany klimatyczne. Ostatnie lata przyniosły liczne anomalie pogodowe, takie jak ekstremalne upały i susze, które mogą wpływać na migrację różnych gatunków.

Nadleśnictwo Olsztyn alarmuje! Pojawiła się śmiertelnie trująca roślina

Co to oznacza dla ekosystemu?

Pojawienie się modliszek w nowym regionie może wpłynąć na lokalny ekosystem. Jako drapieżnik, modliszka odgrywa rolę w kontroli populacji innych owadów, co może mieć długoterminowe konsekwencje dla równowagi ekologicznej.

reklama

Co dalej?

Nadleśnictwo Lidzbark i Lasy Państwowe planują dalsze obserwacje i badania, które pomogą zrozumieć, jak duże jest to zjawisko i jakie mogą być jego konsekwencje dla lokalnej fauny i flory.

To odkrycie z pewnością podniesie wiele pytań i wywoła debatę na temat zmian klimatycznych i ich wpływu na nasze otoczenie. Jedno jest pewne: lasy w Lidzbarku kryją w sobie jeszcze wiele tajemnic, a to odkrycie jest tylko początkiem.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Ols
13 września 2023 07:03

Też mi odkrycie, w 2019 roku widziałem modliszkę na Obrońców Tobruku blisko salonu Fiata.

Krzysztof
12 września 2023 17:44

U mnie na działce pod Mrągowem też taką znalazłem 🙂

Polecane
Ogłoszenia

Wilki, orki i białe niedźwiedzie: olsztyńska pisarka marzy o odkrywaniu dzikiej Kanady

Kolejne drzewa idą pod topór. Mieszkańcy są załamani
Furia Lidii Staroń. Grozi mediom? Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji Odważny jak Łukasz Michnik? Mówi prawdę o Konfederacji