fbpx
18 C
Olsztyn
piątek, 22 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Na ulicach miasta pojawią się nowe kamery. Czy spadnie przestępczość?

OlsztynNa ulicach miasta pojawią się nowe kamery. Czy spadnie przestępczość?

Niebezpieczne incydenty w centrum Olsztyna niepokoją mieszkańców i władze miasta. Planowane wprowadzenie nowego systemu monitoringu ma przynieść poprawę sytuacji.

reklama

Mimo uroków architektury i tętniącego życiem centrum, serce Olsztyna nie jest pozbawione swoich ciemnych stron. Zdarzają się tu bójki, rozboje, kradzieże oraz libacje alkoholowe pod gołym niebem. Szczególnie newralgicznymi punktami są okolice ulic Wyzwolenia, Ratuszowej i Skłodowskiej-Curie.

“Wieczorami kręcą się tu podejrzane osoby, zdecydowanie pijane, a niektóre zakamarki wzbudzają lęk.” – mówił “Gazecie Wyborczej” mieszkaniec kamienicy przy ul. Wyzwolenia.

reklama

Aktywna postawa mieszkańców

Zamiast biernie obserwować niebezpieczne zdarzenia, mieszkańcy postanowili działać. Wzięli sprawy w swoje ręce, dążąc do poprawy bezpieczeństwa w swoim najbliższym otoczeniu. Efektem ich inicjatywy jest projekt zgłoszony do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, mający na celu instalację nowoczesnych kamer monitoringu na wymienionych wcześniej ulicach.

Gorzki list. Przedsiębiorca przeprowadził się do Olsztyna: "to miasto to jedna wielka porażka"

Problemy z istniejącym systemem

Chociaż w centrum Olsztyna funkcjonują już kamery monitoringu, ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Jak wskazują pomysłodawcy projektu, funkcjonujące urządzenia są stare i rejestrują obraz o niskiej rozdzielczości. W nocy, przy słabym oświetleniu obraz jest nieczytelny. Lokalizacja kamer często jest niewłaściwa i nie pozwala na nagrywanie najbardziej newralgicznych miejsc.

reklama

Odpowiedź władz miasta

Po analizie projektu zgłoszonego przez mieszkańców, władze Olsztyna zdecydowały się na jego realizację. Przeprowadzono przetarg dotyczący montażu nowego systemu monitoringu, który niedawno został rozstrzygnięty. Umowa z wybraną firmą została już podpisana, a jej koszt to około 230 tys. zł.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama
reklama
reklama

8 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Roma
27 sierpnia 2023 12:01

Kamery nie zwalniają z obowiązku dbania o nasze bezpieczeństwo w wykonaniu straży miejskiej i miejskiej policji. Od dwóch lat w Olsztynie z dnia na dzień czuje się coraz bardziej zagrożona. Strach wyjść na miasto wieczorem, strach pieszo wracać z pracy odludnymi uliczkami.

Hahahah
27 sierpnia 2023 09:02

Kto was tu zatrudnił. J. polskiego nawet nie znacie. Poprawcie tytuł bo wstyd.

Polecane
Ogłoszenia

Olsztyn na czołowych miejscach w rankingu "Najlepszych miast do życia"

Jak pomóc tym, o których nikt nie pamięta?