-1 C
Olsztyn
niedziela, 24 listopada, 2024
reklama

Zwierzęta tonęły w odchodach. Czy rolnicy otrzymali wystarczającą karę?

PiszZwierzęta tonęły w odchodach. Czy rolnicy otrzymali wystarczającą karę?

Sąd Okręgowy w Olsztynie postanowił utrzymać wyrok skazujący Ewę P. i Wojciecha P. na kary w wymiarze 1 roku i 6 miesięcy więzienia za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami gospodarskimi. Decyzja zapadła 31 lipca 2023 roku.

Zwierzęta były przetrzymywane w tragicznych warunkach, co spowodowało śmierć niektórych z nich.

Wyrok Sądu Rejonowego

Decyzja o karach pozbawienia wolności została pierwotnie podjęta 20 marca 2023 r. przez Sąd Rejonowy w Piszu. Ewa P., prowadząca gospodarstwo rolne w gminie Pisz, oraz Wojciech P., odpowiedzialny za zwierzęta gospodarskie, zostali uznani za winnych znęcania się nad bydłem w okresie od czerwca do sierpnia 2022 roku. Liczba poszkodowanych zwierząt wynosiła co najmniej 90 sztuk.

Zgodnie z ustaleniami Sądu Rejonowego, oskarżeni nie zapewniali zwierzętom opieki weterynaryjnej ani odpowiedniej pielęgnacji — traktowali je niehumanitarnie, nie zapewniali odpowiedniego pożywienia ani dostępu do wody, a także stosowali okrutne metody hodowli.

Konsekwencje znęcania

W opinii sądu zaniedbania oskarżonych stanowiły szczególne okrucieństwo. Warunki, w jakich były utrzymywane zwierzęta, były tak drastyczne, że skutkowały ich długotrwałym cierpieniem, wychudzeniem, niedożywieniem, odwodnieniem, a także oparzeniami skóry, przerostem racic i zesztywnieniem stawów. W rezultacie, w okresie ustalonym przez sąd, wiele zwierząt padło z powodu głodu lub utonięcia we własnych odchodach.

Ewa P. i Wojciech P. zostali skazani na kary w wymiarze 1 roku i 6 miesięcy więzienia. Nałożono na nich także zakaz posiadania zwierząt gospodarskich oraz prowadzenia gospodarstwa rolnego przez 10 lat. Ponadto skazani muszą zapłacić po 20 tys. zł na rzecz stowarzyszenia zajmującego się obroną zwierząt. Sąd Rejonowy zdecydował również o przepadku na rzecz Skarbu Państwa zwierząt gospodarskich zabezpieczonych w gospodarstwie oskarżonej.

Apelacje i decyzja Sądu Okręgowego

Prokurator zaskarżył wyrok, domagając się zwiększenia wymiaru kar. Oskarżeni złożyli apelację, domagając się ich złagodzenia. Mimo to, Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał wyrok w mocy 31 lipca 2023 r., podkreślając, że choć kary są łagodne, nie są rażąco łagodne. W świetle drastyczności popełnionego czynu Sąd nie widział żadnych okoliczności przemawiających za zmniejszeniem kar.

źródło: SO

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane