16 C
Olsztyn
niedziela, 14 kwietnia, 2024
reklama

Jest nas mniej. Spada populacja województwa

WiadomościJest nas mniej. Spada populacja województwa

Województwo warmińsko-mazurskie jest czwarte pod względem wielkości i dwunaste pod względem liczby mieszkańców spośród wszystkich województw w Polsce. W roku 2022 region ten był domem dla 1,37 miliona osób, co stanowiło 3,6% całej populacji kraju.

reklama

Warmia i Mazury to jedne z najmniej zaludnionych regionów w Polsce, ze średnią gęstością zaludnienia wynoszącą mniej niż połowę średniej krajowej. W ostatnich 20 latach znacznie zmniejszyła się populacja województwa.

Mniej mieszkańców

W latach 2000-2022 populacja województwa zmniejszyła się o 61,1 tys. osób. Taki spadek populacji był spowodowany negatywnym saldem migracyjnym obserwowanym przez cały analizowany okres. W ostatnich latach zauważalne były również niepomyślne trendy dotyczące urodzeń i zgonów. Liczba urodzeń w 2022 roku była o ponad jedną trzecią niższa niż w roku 2000. Ta statystyka umiejscawia warmińsko-mazurskie na piątym miejscu wśród województw o najmniejszym wskaźniku urodzeń.

reklama

Proces starzenia się społeczeństwa

Podobnie jak w całym kraju, również w województwie warmińsko-mazurskim obserwuje się proces starzenia się społeczeństwa. Mówią o tym takie wskaźniki jak wzrost liczby osób w wieku poprodukcyjnym, spadek liczby osób w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym oraz wzrost mediany wieku i współczynnika starości demograficznej. Liczba zgonów w warmińsko-mazurskim prawie co roku rośnie, co jest wynikiem zmian w liczbie i strukturze ludności według wieku.

Małżeństwo i rozwody

W okresie 2000-2022 zaobserwowano spadek liczby zawieranych małżeństw, a jednocześnie wzrost liczby orzekanych rozwodów. Liczba nowozawartych małżeństw w przeliczeniu na 1000 mieszkańców województwa była czwartą najniższą w Polsce, natomiast liczba rozwodów była trzecią najwyższą wśród województw. Analiza pokazuje, że mieszkańcy województwa nie przywiązują dużej wagi do formalnych związków.

źródło: Urząd Statystyczny

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
1 sierpnia 2023 11:11

Brak dobrze płatnej pracy, miejsc w żłobkach, to co się dziwić, że ludzie stąd uciekają.

qwerty
1 sierpnia 2023 08:54

To jest skutek zbrodniczej działalności rządzącej w województwie koalicji PO-PSL.

Polecane
Ogłoszenia