5 C
Olsztyn
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama

Oczyszczanie Jeziora Długiego rozpoczęte. Można spodziewać się utrudnień

OlsztynOczyszczanie Jeziora Długiego rozpoczęte. Można spodziewać się utrudnień

Miasto Olsztyn ponownie rozpoczyna prace nad oczyszczaniem Jeziora Długiego z moczarki delikatnej. Gdy ta intensywnie rozprzestrzeniająca się roślina wodna zdominowała taflę jeziora, urzędnicy rozpoczęli proces odławiania, który potrwa do końca tygodnia.

reklama

Niestety utrudnienia związane z działaniami oczyszczającymi potrwają przez dłuższy czas.

Uciążliwy mieszkaniec jeziora

Jezioro Długie od kilku lat jest siedliskiem moczarki delikatnej. Zbiornik jest nieprzepływowy, dobrze nasłoneczniony i bogaty w składniki odżywcze — to idealne warunki dla tych gęstorosnących roślin. Olsztyn już dwukrotnie — w 2020 i 2022 roku — podejmował próby odłowienia rośliny, wydobywając łącznie ponad 200 tysięcy kilogramów roślinności. Mimo to moczarka delikatna nadal powraca, co wymaga ponownego działania. Mimo swojego nieestetycznego wyglądu roślina nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

reklama

Plan odłowu moczarki i konsekwencje dla mieszkańców

Prace nad odławianiem moczarki delikatnej z Jeziora Długiego rozpoczęły się w poniedziałek 31 lipca i potrwają do niedzieli 6 sierpnia. Proces ten prowadzi do pewnych utrudnień w okolicy jeziora.

Wykonawca robót, Rafał Karczmarczyk, wyjaśnił, że roślinność będzie początkowo składowana na chodnikach lub ścieżkach rowerowych w pobliżu jeziora, aby mogła wstępnie ocieknąć z wody. Następnie za pomocą specjalistycznego sprzętu zostanie przewieziona na teren używany jako parking przy pomoście Żubra, od strony ulicy Leśnej, gdzie będzie wysychała. Po kilku lub kilkunastu dniach roślinność będzie sukcesywnie załadowywana do kontenerów i wywożona.

Chociaż poruszanie się w pobliżu jeziora będzie możliwe do niedzieli 6 sierpnia, będzie to zdecydowanie utrudnione. Po tym czasie, aż do 20 sierpnia, znaczna część dzikiego parkingu przy kładce Żubra pozostanie zajęta.

reklama

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
1 sierpnia 2023 12:00

Za słaby sprzęt ,zmarnowane pieniadze

Polecane
Ogłoszenia