fbpx
15 C
Olsztyn
sobota, 30 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Zielony kożuch Jeziora Długiego zostanie usunięty mechanicznie

OlsztynZielony kożuch Jeziora Długiego zostanie usunięty mechanicznie

Ekosystem Jeziora Długiego w Olsztynie boryka się z niekontrolowanym wzrostem roślin wodnych, zwłaszcza moczarki delikatnej. Roślina, rosnąc na ogromną skalę, wpłynęła niekorzystnie na funkcjonowanie akwenu, stwarzając nie tylko estetyczne, ale także ekologiczne problemy. Jezioro pokryło się gęstym, zielonym kożuchem, budząc zaniepokojenie zarówno mieszkańców, jak i turystów.

reklama

Urząd miasta Olsztyna, wraz z naukowcami z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, rozpoczynają działania mające na celu kontrolowanie i ostateczne usunięcie nadmiaru roślinności z powierzchni jeziora.

Przyczyny ekologicznego kryzysu

Wstępne analizy sugerują, że głównymi przyczynami niekontrolowanego rozwoju moczarki są duże nasłonecznienie, brak mroźnych zim oraz woda bogata w składniki pokarmowe. Sytuacja jest dodatkowo komplikowana przez fakt, że Jezioro Długie nie jest przepływowe, a więc wymiana wód jest utrudniona, co zdecydowanie wpływa na dynamikę i skład ekosystemu.

reklama
Wodniacy kontrolują wypoczywających: są interwencje wobec pijanych osób

Urzędnicy i naukowcy w akcji

Urzędnicy z Olsztyna, we współpracy z Katedrą Inżynierii Ochrony Wód i Mikrobiologii Środowiskowej UWM pod przewodnictwem profesor Jolanty Grochowskiej, planują już w tym sezonie wakacyjnym przeprowadzić akcję oczyszczania Jeziora Długiego z nadmiaru roślinności. Moczarka oraz inne rośliny zostaną usunięte w sposób mechaniczny, po czym będą odsączane przez około tydzień z nadmiaru wody, a następnie wywiezione.

Ewolucja ekosystemu

Oprócz usuwania nadmiaru roślinności, urzędnicy planują również działania mające na celu redukcję ilości składników pokarmowych w wodzie. Aby to osiągnąć, wystąpili do Polskiego Związku Wędkarskiego o ograniczenie wydawania zgód na odłów ryb przy użyciu zanęt. Ponadto, na Jeziorze Długim odbywają się regularnie tzw. zawody sumikowe, które mają na celu eliminację ekspansyjnego gatunku sumika karłowatego.

reklama
Mazurskie jeziora ogradzane wbrew prawu

Ta inicjatywa stanowi ważny krok w kierunku zrównoważonego zarządzania tym ekosystemem i ochrony lokalnej flory i fauny.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
13 lipca 2023 15:09

Kortowskie doświadczenia wyszły bokiem,do tego brak drapieżnika, aparaty do karmienia kaczek ogarnięcie się bo pętla się robi

Polecane
Ogłoszenia

Wodniacy kontrolują wypoczywających: są interwencje wobec pijanych osób

Mazurskie jeziora ogradzane wbrew prawu