14 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Jak będzie wyglądać lista kandydatów PO do Sejmu? Są niespodzianki

WiadomościJak będzie wyglądać lista kandydatów PO do Sejmu? Są niespodzianki

Gorąca atmosfera wyborcza przynosi ze sobą falę spekulacji dotyczących list kandydatów najważniejszych partii politycznych. W kontekście okręgu olsztyńskiego, Platforma Obywatelska zdaje się już mieć jasność co do kolejności swoich kandydatów.

reklama

Kandydatury świadczą nie tylko o znaczeniu poszczególnych polityków w obrębie ich partii, ale także o przyjętej strategii wyborczej.

Niepewność wśród działaczy PiS

Nie jest tajemnicą, że dla działaczy Prawa i Sprawiedliwości z okręgu olsztyńskiego ustalenie listy kandydatów to trudne zadanie. Sytuację komplikuje lokalny kryzys liderów: działalność Iwony Arent została zawieszona po jej obronie syna oskarżonego o udział w pobiciu kobiety.

reklama

Z drugiej strony, Jerzy Szmit, były szef okręgu, cieszy się niewielką popularnością w centrali partii w Warszawie, a w ostatnich wyborach nie był na liście. W dyskusjach nie jest brany pod uwagę jako potencjalny lider. Zamiast tego, pojawiają się aspiracje tzw. “spadochroniarzy” z Warszawy: Olgi Semeniuk-Patkowskiej, Norberta Maliszewskiego oraz Błażeja Pobożego.

Platforma Obywatelska ustala kolejność

W przeciwnym obozie, czyli wśród działaczy Platformy Obywatelskiej, wydaje się być więcej pewności co do ich list wyborczych. Źródła “Gazety Wyborczej” sugerują, że struktura listy do Sejmu została już zdefiniowana i przekazana do centrali partii w Warszawie.

Według tych informacji, pierwsze miejsce ma zająć Janusz Cichoń, a za nim kolejno mają pojawić się Anna Wojciechowska i Paweł Papke. Wszyscy trzej są obecnie parlamentarzystami tej partii.

reklama

Kolejne miejsca na liście to bardziej zaskakujące decyzje. Na czwartej pozycji powinna się znaleźć Wioletta Śląska-Zyśk, obecnie radna województwa i dyrektor Szpitala Pulmonologicznego w Olsztynie. Piąte miejsce to Michał Wypij – wcześniej działacz Porozumienia. Szósta pozycja to Katarzyna Sobiech, dyrektor domu kultury w Piszu. Listę ma zamykać Maciej Wróbel, były dziennikarz TVP i były wiceburmistrz Kętrzyna.

Niespodzianki i spekulacje

Niektóre z tych decyzji, takie jak “przejście” Wioletty Śląskiej-Zyśk do PO czy obecność Michała Wypija na liście, mogą wywoływać zdziwienie. Warto jednak pamiętać, że obecna lista jest wersją wstępną i niektóre źródła sugerują możliwość stworzenia wspólnej listy PO z innymi partiami, co mogłoby skutkować istotnymi zmianami w finalnym układzie.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

13 KOMENTARZY

13 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Vbnm
28 lipca 2023 17:29

Byle nie siatkarzyk. Tyle kadencji i nic dla regionu nie zrobil.

???
29 lipca 2023 12:41

Wypij to najgorszy sort karierowicza, na niczym się nie zna tylko głośno wrzeszczy. On nie wypij on psuj.

Polecane
Ogłoszenia