fbpx
16 C
Olsztyn
środa, 4 sierpnia, 2021

Janusz Cichoń: „Przejęcie Lotosu przez PKN Orlen nie ma ekonomicznego sensu”

reklama
reklama
Wyślij przez

W poniedziałkowe popołudnie Poseł Anna Wasilewska oraz Poseł Janusz Cichoń wypowiedzieli się na konferencji prasowej o przejęciu Grupy Lotos przez PKN Orlen.

8 marca 2021 roku o godzinie 12:00 w miejscu terminalu paliwowego w Gutkowie odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli posłowie Platformy Obywatelskiej: Poseł Anna Wasilewska i Poseł Janusz Cichoń.

Konferencja dotyczyła przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen

reklama

Tak naprawdę mamy do czynienia z wykupem akcji Lotosu od Skarbu Państwa (…) Orlen będzie kupował akcje Lotosu od Skarbu Państwa, czyli w gruncie rzeczy od nas. Ale Orlen nie ma pieniędzy na dokonanie tego zakupu – musi zaciągnąć kredyt. Orlen spółka dość mocno zadłużona, ze względu na różne transakcje, które ma za sobą. Dzisiaj jest to kilkanaście miliardów złotych. Kolejne miliardy długu zostaną zaciągnięte, aby przeprowadzić zakup akcji Lotosu. To się wiąże z kosztami. – postanowił wyjaśnić Poseł Janusz Cichoń.

Przejęcie Lotosu zdaniem posła będzie wiązało się z podniesieniem cen paliwa, jak również z wpuszczeniem na rynek nowego podmiotu – Nie wiemy, jaki to będzie podmiot, bo może to być spółka rosyjska, węgierski moloch, o którym się sporo mówi. Niemniej jednak ten podmiot będzie posiadaczem 30% udziałów rafinerii w Gdańsku, ale także uprawnienie do zagospodarowania 50% produkcji. I będzie miał także dostęp do bazy magazynowej stacji benzynowych, które dzisiaj są w posiadaniu Lotosu bądź też Orlenu – dodał poseł Cichoń.

Poseł przypuszcza, że miejsce, obok którego odbyła się konferencja, również zostanie przeznaczone do sprzedaży.

Następnie głos zabrała Poseł Anna Wasilewska, wspominając o 80% wszystkich stacji Lotosu, które mają trafić w obce ręce. Wystosowała również apel do premiera.

Zwracamy się do Mateusza Morawieckiego i przede wszystkim żądamy wycofania się z tej szkodliwej decyzji, ale poza tym zadajemy publicznie pytania: Ile osób wyląduje na bruku? W czyim interesie działa zgadzając się na wyprzedaż w obce ręce tych spółek? Czy przejęcie Lotosu, które skutkuje jego rozbiorem, ma służyć osobistym interesom Daniela Obajtka? – powiedziała Poseł Wasilewska.

Poseł Cichoń nie ukrywa, że nie widzi ekonomicznego sensu w całej transakcji. Stwierdził, że nie ma ona żadnego uzasadnienia.

🔴NA ŻYWO🎥Konferencja prasowa posłów Anna Wasilewska oraz Janusz Cichoń:✔️Przejęcie LOTOSU-u przez PLN ORLEN

Posted by Platforma Obywatelska Region Warmińsko-Mazurski on Monday, March 8, 2021

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
reklama

Popularne filmiki z Olsztyna i regionu

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

5 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
Niezalogowany użytkownik musi zaakceptować poniższe warunki
5 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze