1 C
Olsztyn
czwartek, 2 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Michał Wypij ujawnia swój przebiegły plan jak wygrać z PiS w nadchodzących wyborach

OlsztynMichał Wypij ujawnia swój przebiegły plan jak wygrać z PiS w nadchodzących...

Jeżeli chcemy wygrać z obozem rządzącym, potrzebne są jak najsilniejsze bloki wyborcze; możliwe jest stworzenie wspólnej listy z PSL, być może Polską 2050 oraz innymi środowiskami, np. Agrounią – powiedział szef sejmowego koła Porozumienie Michał Wypij.

reklama

„Jeżeli chcemy wygrać z obecnym obozem władzy, to musimy stworzyć jak najsilniejsze bloki wyborcze, nie wykluczamy żadnego wariantu. Najbardziej prawdopodobny jest dzisiaj wariant dwóch list” – powiedział w rozmowie w piątek szef koła Porozumienie Michał Wypij, wskazując, że możliwe jest stworzenie wspólnej listy z PSL oraz „być może z Polską 2050 oraz innymi środowiskami, np. Agrounią”. „Każdy rozmawia z każdym” – zaznaczył.

Polityk stwierdził jednak, że możliwa jest jakaś zmiana ordynacji wyborczej, która „zmieni reguły gry”. „Jako środowisko, które najlepiej poznało PiS wiemy, że trzeba z dystansem podchodzić do ich zapowiedzi. W każdej chwili mogą zmienić zdanie i zmienić zasady gry, chociażby poprzez zmianę granic okręgów wyborczych; my wiemy, że rządzący gotowi są zrobić wszystko, by utrzymać władzę i to bez względu na wcześniejsze zapewnienia” – zaznaczył, pytany o zapowiedzi obozu rządzącego, że zmiana ordynacji wyborczej to projekt na następną kadencję parlamentu.

Lewica staje w obronie pracowników
reklama

Wypij dodał, że możliwa jest zatem i taka sytuacja, w której jedyną szansą na wygranie wyborów okaże się stworzenie wspólnej listy opozycji.

„Przede wszystkim najpierw porozumienie programowe, wizja, koncepcja, propozycja dla Polaków, a na końcu zobaczymy, w jakich blokach, w jakiej konstrukcji będą największe szanse na zwycięstwo i odebranie władzy tym, którzy obecnie Polsce szkodzą” – stwierdził polityk. Zaznaczył, że podstawą porozumienia opozycji jest dążenie do uruchomienia środków z unijnego Funduszu Odbudowy, a także „jak najmocniejsze zakotwiczenie” Polski w NATO i Unii Europejskiej. „To jest to, co nas łączy, a dalej musimy rozmawiać i pracować, by mieć gotowy plan dla Polski – zarówno na pierwszy dzień po PiS, a także na całą kadencję” – oświadczył.

Syn prof. Władysława Bartoszewskiego w Olsztynie. Wykład otwarty pt. „Warto być przyzwoitym”
reklama

Rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka podkreśliła natomiast, że ugrupowanie prowadzi obecnie rozmowy z PSL, ale „są one na wstępnym etapie”. Pytana przez o ewentualne rozmowy z Agrounią odparła, że „na chwilę obecną takich nie prowadzimy”.

Koło Porozumienia Jarosława Gowina w Sejmie liczy obecnie 5 osób – poza Wypijem i Sroką jest to lider partii Jarosław Gowin oraz posłowie Stanisław Bukowiec oraz Iwona Michałek; do sierpnia 2021 roku Porozumienie było częścią koalicji rządzącej.

Pod koniec października wicemarszałek Sejmu, polityk PSL Piotr Zgorzelski w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia wykluczył, by Jarosław Gowin mógł startować ze wspólnych list z PSL; nie wykluczył jednak tego w przypadku innych członków Porozumienia.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

7 KOMENTARZY

7 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
[ ]
27 listopada 2022 12:29

Polityczny plankton w natarciu. :]

Tokyo
27 listopada 2022 13:08

Wypij jako strateg, Napoleon??? Od Gowina się zaraził? Przecież to polityczny plankton, który zdradziecko podczepił się pod PiS i raz jeden zaistniał. Spodobało się bycie posłem. Ale to se ne vrati… do roboty trzeba będzie pójść.

Popularne

Radosław Nojman: Rok 2022 okiem radnego Rady Miasta Olsztyna [OPINIA]