fbpx
26 C
Olsztyn
piątek, 29 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Kiedy zakończy się budowa kluczowego ronda? Urząd podał termin

OlsztynKiedy zakończy się budowa kluczowego ronda? Urząd podał termin

Najprawdopodobniej wczesną jesienią mieszkańcy gminy Stawiguda i Olsztyna doczekają się końca prac związanych z budową ronda na drodze powiatowej nr 1372N. Już teraz rondo jest w pełni przejezdne.

reklama

Nowa inwestycja znacząco usprawni ruch na jednym z najbardziej zatłoczonych odcinków trasy, jakim jest wjazd do Olsztyna ulicą Bartąską.

Urósł problem

Zarówno mieszkańcy, jak i władze lokalne, od dawna dostrzegali problem wzmożonego ruchu na tym odcinku drogi. Dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego w okolicy ulicy Bartąskiej, stanowiącej kluczowe połączenie między miastem a gminą Stawiguda, doprowadził do poważnego obciążenia tej trasy. Mieszkańcy niejednokrotnie skarżyli się na powracające korki i podnosili kwestie bezpieczeństwa, związane z intensywnym ruchem samochodowym.

reklama

Wybór rozwiązania: budowa ronda

Po dogłębnej analizie sytuacji, władze powiatu olsztyńskiego oraz gminy Stawiguda uznały, że budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Bartąskiej, Złotej i Stawigudzkiej stanowi najlepszą odpowiedź na obecne wyzwania komunikacyjne. Rondo, poprzez zastąpienie istniejącego skrzyżowania, ma na celu skuteczną poprawę przepustowości drogi i zwiększenie bezpieczeństwa jej użytkowników.

Frustracja za kółkiem: zapis niebezpiecznego manewru na ulicach Olsztyna

Prace na ukończeniu

Wykonawcą inwestycji została firma KATOPI Sp. z o.o. Budowa ruszyła pełną parą we wrześniu 2022 roku. Chociaż pierwotnie zakończenie prac planowano na grudzień bieżącego roku, wszystko wskazuje na to, że rondo na skrzyżowaniu ulic Bartąskiej, Złotej i Stawigudzkiej oddane zostanie do użytku już pod koniec września. Obecnie roboty budowlane znajdują się na końcowym etapie. Układana jest ostatnia warstwa asfaltu. W najbliższym czasie zostanie uruchomiona sygnalizacja świetlna i możliwy będzie ruch po jezdni w obu kierunkach.

reklama

Jak mówi Joanna Michalska-Reda, wicestarosta olsztyński: “W zasadzie po stronie wykonawcy pozostają już tylko drobne prace wykończeniowe, sprzątanie i odbiór techniczny. Cieszymy się, że prace — mimo pewnych utrudnień — przebiegają tak sprawnie i w nieodległej już perspektywie skończą się utrudnienia związane z budową.”

Olsztyńska radna chce uprościć wyjazd z plaży miejskiej

Finansowanie inwestycji

Projekt “Przebudowa skrzyżowania ulic Bartąskiej, Złotej i Stawigudzkiej w ciągu drogi powiatowej 1372N”, kosztujący łącznie 3,7 mln zł, otrzymał wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 2,3 mln zł. Zarówno Starostwo, jak i Gmina, wniosły po 700 tys. zł, stanowiących tzw. wkład własny.

źródło: Starostwo Powiatowe w Olsztynie, fot. Starostwo Powiatowe w Olsztynie

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia

W województwie otwarto kolejny odcinek międzynarodowej drogi

Zmiana organizacji ruchu na S16 pod Olsztynem. Mapa