9 C
Olsztyn
sobota, 18 maja, 2024
reklama

Kiedy zakończy się budowa kluczowego ronda? Urząd podał termin

OlsztynKiedy zakończy się budowa kluczowego ronda? Urząd podał termin

Najprawdopodobniej wczesną jesienią mieszkańcy gminy Stawiguda i Olsztyna doczekają się końca prac związanych z budową ronda na drodze powiatowej nr 1372N. Już teraz rondo jest w pełni przejezdne.

reklama

Nowa inwestycja znacząco usprawni ruch na jednym z najbardziej zatłoczonych odcinków trasy, jakim jest wjazd do Olsztyna ulicą Bartąską.

Urósł problem

Zarówno mieszkańcy, jak i władze lokalne, od dawna dostrzegali problem wzmożonego ruchu na tym odcinku drogi. Dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego w okolicy ulicy Bartąskiej, stanowiącej kluczowe połączenie między miastem a gminą Stawiguda, doprowadził do poważnego obciążenia tej trasy. Mieszkańcy niejednokrotnie skarżyli się na powracające korki i podnosili kwestie bezpieczeństwa, związane z intensywnym ruchem samochodowym.

reklama

Wybór rozwiązania: budowa ronda

Po dogłębnej analizie sytuacji, władze powiatu olsztyńskiego oraz gminy Stawiguda uznały, że budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Bartąskiej, Złotej i Stawigudzkiej stanowi najlepszą odpowiedź na obecne wyzwania komunikacyjne. Rondo, poprzez zastąpienie istniejącego skrzyżowania, ma na celu skuteczną poprawę przepustowości drogi i zwiększenie bezpieczeństwa jej użytkowników.

Prace na ukończeniu

Wykonawcą inwestycji została firma KATOPI Sp. z o.o. Budowa ruszyła pełną parą we wrześniu 2022 roku. Chociaż pierwotnie zakończenie prac planowano na grudzień bieżącego roku, wszystko wskazuje na to, że rondo na skrzyżowaniu ulic Bartąskiej, Złotej i Stawigudzkiej oddane zostanie do użytku już pod koniec września. Obecnie roboty budowlane znajdują się na końcowym etapie. Układana jest ostatnia warstwa asfaltu. W najbliższym czasie zostanie uruchomiona sygnalizacja świetlna i możliwy będzie ruch po jezdni w obu kierunkach.

Jak mówi Joanna Michalska-Reda, wicestarosta olsztyński: “W zasadzie po stronie wykonawcy pozostają już tylko drobne prace wykończeniowe, sprzątanie i odbiór techniczny. Cieszymy się, że prace — mimo pewnych utrudnień — przebiegają tak sprawnie i w nieodległej już perspektywie skończą się utrudnienia związane z budową.”

reklama

Finansowanie inwestycji

Projekt “Przebudowa skrzyżowania ulic Bartąskiej, Złotej i Stawigudzkiej w ciągu drogi powiatowej 1372N”, kosztujący łącznie 3,7 mln zł, otrzymał wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 2,3 mln zł. Zarówno Starostwo, jak i Gmina, wniosły po 700 tys. zł, stanowiących tzw. wkład własny.

źródło: Starostwo Powiatowe w Olsztynie, fot. Starostwo Powiatowe w Olsztynie

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia