20 C
Olsztyn
sobota, 25 maja, 2024
reklama

Skrajna nieodpowiedzialność? 7-latek sam pływał skuterem wodnym

MrągowoSkrajna nieodpowiedzialność? 7-latek sam pływał skuterem wodnym

Na Jeziorze Tałty 46-letni mężczyzna z Białegostoku narażał na niebezpieczeństwo swoje 7-letnie dziecko, pozwalając mu samodzielnie pływać na skuterze wodnym.

reklama

Wychowanie dzieci, dbanie o ich bezpieczeństwo i wpajanie im zrozumienia dla praw i obowiązków to fundamentalne obowiązki każdego rodzica. Niestety, nie wszyscy dorośli z pełnym poczuciem odpowiedzialności podchodzą do tych zadań.

Skuter wodny nie jest dla dzieci

W niedzielne popołudnie 16 lipca 2023 roku, po godzinie 13:00, patrol wodny policji otrzymał zgłoszenie o młodym dziecku pływającym samotnie na skuterze wodnym po Jeziorze Tałty. Po dotarciu na miejsce funkcjonariusze zastali 7-letniego chłopca bez opieki dorosłych, sterującego skuterem wodnym. Chłopiec, choć miał na sobie kamizelkę ratunkową, nie posiadał wymaganych uprawnień do prowadzenia takiego pojazdu.

reklama

Białostoczanin tłumaczył się chęcią edukacji

Podczas interwencji do funkcjonariuszy dotarł 46-letni ojciec chłopca. Próbował tłumaczyć swoje zachowanie chęcią nauczenia syna obsługi skutera wodnego. Wydawało mu się, że 7-latek może samodzielnie poruszać się takim pojazdem. Oczywiście jest niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Groźba grzywny i śledztwo w sądzie rodzinnym

Na podstawie zgromadzonych dowodów policjanci sporządzili dokumentację, która zostanie przekazana do odpowiedniego sądu rodzinnego. Rodzina będzie poddana badaniu, a ojcu grozi kara za swoje nieodpowiedzialne działania. Zgodnie z art. 105 § 1 kodeksu wykroczeń, osoba, która poprzez rażące naruszenie obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej dopuszcza do popełnienia przez nieletniego czynu zabronionego przez ustawę, podlega karze grzywny lub karze nagany.

Bezpieczeństwo na wodzie

Pływanie skuterem wodnym, ze względu na techniczne warunki pojazdu i specyfikę sterowania, wymaga odpowiednich uprawnień, które można zdobyć po zdaniu egzaminu od 14 roku życia. Skutery wodne są pojazdami zdolnymi do rozwijania dużych prędkości, a upadek z nich jest równie niebezpieczny jak na przykład upadek z motocykla. Korzystając z nich, zawsze należy pamiętać o odpowiednich środkach bezpieczeństwa.

reklama

źródło: KPP Mrągowo

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia