Woda to żywioł, który przyciąga tłumy, szczególnie w upalne wakacyjne dni. Niezależnie od tego, gdzie wypoczywamy — nad morzem, jeziorem czy basenem, warto przestrzegać podstawowych zasad, aby nie narażać siebie oraz bliskich na niebezpieczeństwo.
Bezpieczne kąpiele to przede wszystkim świadomość, że woda to niezwykle niebezpieczny żywioł.
Głównym powodem utonięć jest brak umiejętności pływania lub przecenianie swoich sił. Pierwsza i najważniejsza zasada mówi, że nigdy nie powinniśmy pływać pod wpływem alkoholu, który znacząco zaburza naszą koordynację i jest przyczyną tragicznych zdarzeń.
Druga istotna zasada to korzystanie tylko ze strzeżonych kąpielisk. To gwarancja, że w razie problemów zawsze na miejscu będzie doświadczony ratownik. Ważne jest również, aby dorosły zawsze przebywał w pobliżu pływającego dziecka i nie spuszczał go z oka.
Chwila nieuwagi może prowadzić do tragicznych następstw, dlatego warto przestrzegać kolejnej zasady — nigdy nie skacz do nieznanej i płytkiej wody. Może to prowadzić do poważnych urazów kręgosłupa. Pamiętajmy również, aby nie przeceniać swoich umiejętności pływackich — nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy nasze siły nas opuszczą.
Zabezpieczmy się dodatkowo, wybierając sprawny sprzęt pływający i zakładając kamizelkę ratunkową podczas wypływania na łodziach czy kajakach. Warto również pamiętać, aby nie pozostawiać swoich rzeczy bez nadzoru.
Ostatnia zasada jest związana ze skokiem do wody. Organizm człowieka reaguje na skok do zimnej wody szokiem termicznym. Aby tego uniknąć, zanim wejdziemy do wody, zanurzymy stopniowo kolejne partie ciała — najpierw klatkę piersiową, szyję, kark, a potem nogi.
Każda z tych zasad ma na celu zapewnić nam bezpieczny i przyjemny wypoczynek nad wodą.
źródło: KPP Gołdap