2.9 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Wolontariusz z Kętrzyna walczy o zdrowie Afrykańczyków w Czadzie

KętrzynWolontariusz z Kętrzyna walczy o zdrowie Afrykańczyków w Czadzie

Doktor Andrzej Masal ze Szpitala Powiatowego w Kętrzynie niesie pomoc a Afryce w trakcie swojego urlopu.

Gdy nasza uwaga koncentruje się wokół bieżących problemów i najbliższej okolicy, warto czasem zwrócić uwagę na tych, którzy podejmują się zadania pomagania innym w trudnych warunkach. Doktor Andrzej Masal, chirurg ze Szpitala Powiatowego w Kętrzynie, jest jednym z tych ludzi, którzy poświęcają swój czas, wiedzę i umiejętności, żeby pomagać tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne.

HIV i malaria to początek problemów

Doktor Masal jest jednym z wielu wolontariuszy pracujących w Czadzie. Lekarz, którego codziennym zadaniem jest ratowanie życia i zdrowia ludzi, podczas urlopu postanowił pomagać tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne, czyli w środkowoafrykańskim Czadzie. Stan służby zdrowia w tym kraju uznawany jest za jeden z najgorszych na świecie. Około 40% ludności żyje tam poniżej progu ubóstwa, co wpływa na zdolność kraju do inwestowania w opiekę zdrowotną. Wielu mieszkańców Czadu nie ma stałego dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej, a opłaty za usługi medyczne często są dla nich zbyt wysokie.

Po drugie infrastruktura służby zdrowia w Czadzie jest bardzo ograniczona. Kraj ten ma jeden z najniższych wskaźników liczby lekarzy na 1000 mieszkańców na świecie. Szpitale i kliniki są nieliczne, szczególnie w obszarach wiejskich, a często brakuje podstawowych leków i sprzętu. Jakby tego było mało Czad zmaga się z wieloma problemami zdrowotnymi, takimi jak malaria, HIV/AIDS i niedożywienie, które zwiększają zapotrzebowanie na opiekę zdrowotną. W ostatnich latach sytuacja ta została jeszcze bardziej skomplikowana przez napływ uchodźców z sąsiednich krajów, takich jak Sudan, co dodatkowo obciąża już i tak przeciążony system opieki zdrowotnej.

Przywieźmy USG z Polski!

Tym bardziej trzeba docenić gest doktora Masala, który pracuje na rzecz poprawy stanu służby zdrowia w Czadzie. Działania te obejmują poprawę dostępu do opieki zdrowotnej, szkolenie personelu medycznego i dostarczanie niezbędnego sprzętu, takiego jak aparat USG, choć to ostatnie zadanie to wyzwanie.

Do szpitala, w którym doktor pracuje w Czadzie ma trafić aparat USG przekazany przez Szpital Powiatowy w Szczytnie. Aparat ten będzie nieocenionym narzędziem, umożliwiającym diagnostykę ostrych chorób chirurgicznych i ginekologicznych. Jednak aby aparat USG dotarł do Afryki, potrzebne były środki na pokrycie kosztów transportu. Piszemy „były”, bo 20 tys. złotych już udało się uzbierać!

Źródło: Tygodnik Kętrzyński/Fot. zrzutka.pl

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane