14 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Ogłoszono przetarg na przebudowę stacji Olsztyn Główny

OlsztynOgłoszono przetarg na przebudowę stacji Olsztyn Główny

PKP PLK ogłosiły przetarg na przebudowę stacji Olsztyn Główny. Remont potrwa od 2012 do 2023 roku i będzie kosztował ponad 200 mln zł – poinformowała  spółka.

reklama

Spółka PKP PLK poinformowała w poniedziałek, że zaplanowano m.in. wymianę torów, rozjazdów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Wszystkie cztery perony zostaną podwyższone i poszerzone, co umożliwi wygodny dostęp do pociągów. Zamontowane zostaną nowe ławki i tablice informacyjne.

“Ułatwieniem dla niepełnosprawnych będą windy na każdy z peronów oraz schody ruchome. Dobrą orientację na stacji dla osób niewidzących lub słabowidzących zapewnią ścieżki naprowadzające oraz oznaczenia w języku Braille’a. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie zapewnią bezpieczne poruszanie się po peronach także po zmroku” – poinformowała spółka w przesłanym komunikacie.

reklama

W ramach zaplanowanych prac PKP PLK wyremontują też przejście podziemne, nowością ma być zapewnienie dostępu na perony również od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej. “PLK wybudują nowe przejście podziemne o długości 140 metrów, tj. o 100 metrów dłuższe niż obecne. Dzięki temu również mieszkańcy osiedla Zatorze zyskają komfortowe i dostosowane do potrzeb osób o ograniczanych możliwościach poruszania się dojście na stację” – napisano.

Spółka zapewniła, że zadba o historyczne elementy stacji i zabytkowe wiaty zostaną poddane renowacji.

W ocenie przedstawicieli spółki remont może się rozpocząć w 2021 roku i potrwa do 2023 roku. Szacunkowa wartość projektu przebudowy stacji Olsztyn Główny to ponad 200 mln zł; przebudowa stacji jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

reklama

W ramach Krajowego Programu Kolejowego na Warmii i Mazurach w ostatnich latach przebudowano 40 stacji i przystanków.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
gall
5 października 2020 13:26

Od 2012?
Do poprawy Panie redaktorze.

Polecane
Ogłoszenia