-1 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Znamy nowych dyrektorów teatrów w Olsztynie i Elblągu

ElblągZnamy nowych dyrektorów teatrów w Olsztynie i Elblągu

Znamy już wyniki konkursów na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Komisja zdecydowała — Paweł Dobrowolski i Paweł Kleszcz to nowi dyrektorzy.

Selekcja kandydatów do Teatru im. Stefana Jaracza

Na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie wpłynęło 15 aplikacji. Po weryfikacji formalnej pozostało 12 kandydatów. Obecny dyrektor placówki nie wziął udziału w konkursie, argumentując swoją decyzję brakiem szacunku ze strony miasta. Podczas swojej kadencji, zaprosił do współpracy licznych renomowanych reżyserów, a ich spektakle zdobywały nagrody i były prezentowane na festiwalach.

Ostatecznie wybrano Pawła Dobrowolskiego. Zdobył on bogate doświadczenie teatralne, pełniąc funkcje literackiego kierownika, managera oraz dramaturga w teatrach warszawskich. Był także dyrektorem festiwalu Nowe Epifanie i od sierpnia 2021 zastępcą dyrektora Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Zmiany w Teatrze im. Aleksandra Sewruka

Zmiany dotknęły również Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. W konkursie na stanowisko dyrektora zgłosiło się czterech kandydatów, jednak tylko dwóch spełniło wymagania formalne. Ostatecznie, Paweł Kleszcz zastąpi na stanowisku dyrektora wieloletniego szefa teatru, Mirosława Siedlera.

Paweł Kleszcz, absolwent PWST w Warszawie, to doświadczony aktor, który wystąpił w ponad 1500 przedstawieniach teatralnych, wielu filmach i produkcjach telewizyjnych. Pracował przez wiele lat w warszawskim Teatrze Syrena.

Kolejne etapy i wyzwania

Zarząd województwa zaakceptował wybór obu kandydatów. Teraz odbędą się negocjacje dotyczące warunków zatrudnienia. Nowi dyrektorzy mają rozpocząć pracę od 1 września 2023 r., a ich kontrakty mają obowiązywać przez pięć sezonów artystycznych.

Paweł Dobrowolski i Paweł Kleszcz staną przed wyzwaniami kierowania placówkami, które w ostatnim czasie borykały się z konfliktami pracowniczymi i personalnymi. Miłośnicy teatru liczą przede wszystkim na utrzymanie wysokiego poziomu spektakli i uspokojenie atmosfery.

źródło: Gazeta Olsztyńska, Gazeta Wyborcza

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Opinia
19 czerwca 2023 09:54

Jaracze to raczej skrajnie lewicowi politycy a niżeli aktorzy (chociaż jedno nie wyklucza drugiego). Poziom dna i żenady osiągnięty został już dawno, teraz może być tak jak jest lub tylko lepiej.

Polecane