28 C
Olsztyn
poniedziałek, 15 lipca, 2024
reklama

Społeczność Barczewa ratuje “Synagogę”: koncert wdzięczności i plan na przyszłość

OlsztynSpołeczność Barczewa ratuje "Synagogę": koncert wdzięczności i plan na przyszłość

Mury zabytkowej synagogi w Barczewie 2 czerwca ożyły dźwiękami muzyki klasycznej, granej przez wybitnego wiolonczelistę Marcina Zdaniuka. Wydarzenie to miało symboliczny charakter — stanowiło podziękowanie społeczności za angażowanie się w akcję ratowania i rewitalizacji historycznej synagogi, która zdobyła 1 milion złotych na prace konserwatorskie.

reklama

Synagoga w Barczewie: ważne miejsce lokalnej historii

Synagoga w Barczewie jest unikalnym obiektem w regionie, jako jedna z niewielu, które przetrwały tragiczne wydarzenia „nocy kryształowej” w 1938 roku. Aktualnie miejsce to służy jako Powiatowa Galeria Sztuki “Synagoga”, jednak jej działalność ogranicza się tylko do sezonu letniego ze względu na brak ogrzewania. Rozpoznając nieocenioną wartość i unikalność synagogi, mieszkańcy zgłosili ją do konkursu „Nasz zabytek” organizowanego przez fundację Most The Most, co zaowocowało pozyskaniem środków na jej rewaloryzację.

Podziękowanie społeczności i plany na przyszłość

Koncert Marcina Zdaniuka był ukoronowaniem działań mieszkańców oraz hołdem dla ich zaangażowania. Róża Zabojszcz, manager ds. komunikacji i PR fundacji Most the Most, wyraziła nadzieję na dalszą współpracę i podkreśliła znaczenie społeczności dla rewitalizacji obiektu.

reklama

Nadchodzący remont i odkrycie historycznych barw

Zakończenie sezonu artystycznego w Synagodze otwiera drogę do rozpoczęcia planowanych prac konserwatorskich. W przeszłości, dzięki badaniom architektonicznym i konserwatorskim, udało się odkryć oryginalne kolory elementów synagogi, które będą teraz przywracane do dawnej świetności.

Prace konserwatorskie mają na celu nie tylko przywrócenie dawnej świetności synagogi, ale także przekształcenie jej w miejsce całorocznej integracji społecznej i kulturalnej, poprzez organizację warsztatów związanych z lokalną kulturą warmińską.

źródło: Powiat Olsztyński

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane