7 C
Olsztyn
piątek, 29 marca, 2024
reklama

Wszędobylski, żółty pył — skąd się bierze i czy jest groźny?

WiadomościWszędobylski, żółty pył — skąd się bierze i czy jest groźny?

Podczas pierwszych ciepłych dni tej wiosny, wielu mieszkańców zauważyło tajemniczy żółty pył osiadający na samochodach, parapetach i wielu przedmiotach. Po deszczowych dniach pył ten był także widoczny na powierzchni kałuż. Spowodowało to falę zainteresowania i liczne spekulacje dotyczące pochodzenia tego fenomenu. Niektórzy sugerowali, że może to być piasek przywiany z Sahary, związany ze znaczącym wzrostem temperatury. Ale odpowiedź jest o wiele prostsza: to pyłek sosny.

reklama

Źródło żółtego pyłu

Sosna zwyczajna jest drzewem wiatropylnym, które wytwarza ogromne ilości pyłku. Każda cząsteczka pyłku jest wyposażona w dwa pęcherzyki powietrzne, które pomagają mu unosić się w atmosferze. Dzięki temu oraz faktu, że sosna jest bardzo popularnym drzewem, wszystko, co jest na zewnątrz, pokrywa się żółtym nalotem. Co ważne, mimo swojej powszechności, pyłek ten nie wywołuje reakcji alergicznych, dlatego nie słyszymy o nim w mediach.

Kwitnienie sosny

Kwitnienie sosny zwykle przypada na maj i początek czerwca. Męskie kwiaty rosną u podstawy młodych pędów i to z nich uwalniany jest pyłek. Żeńskie kwiaty, które są małymi, zielonymi lub purpurowymi szyszkami, rosną na końcach rocznych pędów. W tych szyszkach będą rosły nasiona. Ciekawe jest to, że nasiona z tegorocznego kwitnienia zostaną uwolnione z szyszek dopiero na wiosnę za dwa lata.

reklama

Konsekwencje dla gospodarki leśnej

Długi okres między kwitnieniem a uwolnieniem nasion daje leśnikom cenną możliwość planowania. Obserwując dużą liczbę kwiatów, otrzymuje się informację o przyszłym urodzaju nasion. Można więc przygotować się na naturalne odnawianie lasu, wykorzystując samorozsiewające się sosny do stworzenia nowego lasu. Istnieje wystarczająco dużo czasu na zaplanowanie wycinki, uprzątnięcie terenu i przygotowanie gleby na przyjęcie nowych nasion.

Nasze lasy: dominuje sosna

Gatunki drzew panujące w tutejszych lasach mogą być podzielone na trzy główne obszary. Największy z nich, obejmujący regiony Kurpie oraz południowe części Warmii i Mazur, charakteryzuje się lasami sosnowymi. W północnej części dominują dąb i świerk pospolity, natomiast na zachodzie występuje buk. Statystycznie rzecz biorąc, sosna jest gatunkiem dominującym w lasach regionu. Pozostałe gatunki, takie jak brzoza, dąb, klon, wiąz, jesion, olsza, świerk i buk stanowią mniej niż 10% populacji.

źródło: Lasy Państwowe

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Zielarz
2 czerwca 2023 10:04

Mało kto wie, ale niewielka ilość tego żółtego proszku daje lepszego kopa niż bardzo mocna kawa.

Polecane
Ogłoszenia