21 C
Olsztyn
poniedziałek, 5 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Leśnicy sadzą las. Cztery tysiące hektarów i 22 miliony sadzonek!

WiadomościLeśnicy sadzą las. Cztery tysiące hektarów i 22 miliony sadzonek!

W lasach Warmii i Mazur rozpoczyna się sezon wiosennych odnowień. W tym roku leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie – wspomagani przez naturę – posadzą las na powierzchni ponad czterech tysięcy hektarów. Wykorzystają do tego ponad 22 mln sadzonek!

reklama

Z roku na rok powierzchnia, na której olsztyńscy leśnicy sadzą nowy las, jest coraz większa. W zeszłym roku wyniosła 3,5 tys. hektarów. W tym roku będzie to ponad 4 tys. hektarów.

– Co ważne, rośnie nam także udział tzw. odnowień naturalnych, czyli takich, gdzie nowy drzewostan powstaje z samosiewów – tłumaczy Małgorzata Błyskun, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. – Odnowienia to jeden z najważniejszych, ale i najprzyjemniejszych elementów pracy leśnika.

reklama

Tylko w tym roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie powierzchnia odnowień naturalnych wyniesie 649 hektarów – to aż 16 procent przewidzianej do odnowienia powierzchni. Na pozostałym obszarze las posadzą ludzie. Olsztyńscy leśnicy wykorzystają do tego celu 22 mln sadzonek. Królową warmińsko-mazurskich lasów pozostaje sosna (posadzimy 8,6 mln sadzonek tego gatunku), ale niewiele ustępuje jej dąb (8,5 mln sadzonek w tym roku).

– Przyczyna spadku liczby sadzonek sosny to zwiększający się rozmiar odnowień naturalnych sosny oraz wprowadzania do olsztyńskich lasów coraz większej liczby gatunków liściastych, a więc i dęba – wyjaśnia Piotr Mioduszewski, naczelnik Wydziału Gospodarowania Ekosystemami w RDLP w Olsztynie. – Wynika to z prowadzonej przebudowy bardzo licznych w naszym regionie lasów iglastych w celu ich urozmaicenia oraz zwiększenie odporności.

reklama

Tej wiosny pogoda wyjątkowo sprzyja prowadzonym pracom odnowieniowym. Wyjmowanie sadzonek z gruntu w szkółkach leśnych oraz wysadzanie ich w lesie odbywa się zgodnie z rytmem przyrody. – Mamy nadzieję, że po zakończeniu odnowień nie zabraknie deszczu, który zapewni sadzonkom prawidłowy rozwój – dodaje Piotr Mioduszewski.

Warto też wiedzieć, że na posadzenie nowego lasu w miejscu, gdzie ścięty został stary drzewostan leśnicy mają zgodnie z przepisami pięć lat.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia