-1 C
Olsztyn
wtorek, 28 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wiatr przewrócił 320-letnią „Królewską Sosnę”

MrągowoWiatr przewrócił 320-letnią "Królewską Sosnę"

Niedawne silne wiatry przewróciły „Królewską Sosnę”, pomnik przyrody z rezerwatu nad Jeziorem Mokrym – podał w środę Mazurski Park Krajobrazowy. Wiek tego drzewa szacowany jest na 320 lat.

reklama

Mazurski Park Krajobrazowy poinformował, że przechodzące nad regionem na początku lutego niże z silnymi porywami wiatrów spowodowały sporo zniszczeń w drzewostanie.

„Niestety, sile żywiołu nie oparł się również pomnik przyrody +Królewska Sosna+, położony nad Jeziorem Mokrym” – wskazano w środowym komunikacie.

reklama

Na stronie Parku zamieszczono zdjęcie przewróconego drzewa. To sosna zwyczajna w wieku około 320 lat, o wysokości 35 m i obwodzie pnia 360 cm, która obumarła w 1973 r. Rosła w Rezerwacie „Królewska Sosna”, przy ścieżce edukacyjnej Krutyń – Zgon.

„Drewno przewróconej sosny pozostanie na miejscu w rezerwacie, gdzie będzie ulegało powolnemu rozkładowi, tworząc nowe mikrosiedlisko, dając miejsce do rozwoju grzybów, mchów i owadów saproksylicznych. Obieg materii jest nieodzownym elementem funkcjonowania ekosystemów, decydującym o trwałości procesów w nim zachodzącym” – przypomniano w komunikacie.

15 tys. drzew nad jeziorem Ukiel do wycinki? Prezydent Olsztyna i radny Arczak alarmują
reklama

Zadaniem rezerwatu jest ochrona ponad 200-letniego drzewostanu sosnowego i trzech śródleśnych jeziorek dystroficznych. Znajduje się tam także inny znany na Mazurach pomnik przyrody: 420-letni „Dąb Nad Mukrem”.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Rammstein
10 lutego 2022 01:44

Gdzie jest Tekla , zarząd zieleni . Wiadomo, że wichury i tornada będą chlebem powszednim w naszej pogodzie. Trzeba takie pomniki przyrody zabezpieczać , a nie czekać aż ktoś wyrżnie lub wiatr przewróci.
Karać , karać jeszcze raz karać.

Popularne
Ogłoszenia

15 tys. drzew nad jeziorem Ukiel do wycinki? Prezydent Olsztyna i radny Arczak alarmują

W Olsztynie trwa sadzenie blisko 3 tys. drzew