16 C
Olsztyn
sobota, 25 maja, 2024
reklama

Niesamowite spotkanie leśnika z młodymi borsukami

SzczytnoNiesamowite spotkanie leśnika z młodymi borsukami

Dzięki swojej białej głowie z charakterystycznym czarnym pasem borsuki są łatwo rozpoznawalne i są jednym z największych przedstawicieli rodziny łasicowatych w naszym kraju. Od tysięcy lat borsuki zamieszkują lasy Eurazji, gdzie wykorzystują przewiewne, ciepłe i suche gleby do budowy swoich podziemnych domów. Uroczą rodzinkę tych zwierząt spotkano w Leśnictwie Łukta.

reklama

Sekrety borsuków

Borsuk zaczyna budowę swojego domu od pojedynczego korytarza, a po kilkunastu dniach wydłubuje drugie wyjście, tworząc w ten sposób pełnowartościową norę. Borsuki nie zatrzymują się jednak na tym etapie. Zamiast tego, kontynuują rozbudowę swojego domu, tworząc złożony labirynt podziemnych tuneli. Nory te służą pokoleniom borsuków przez dziesiątki lat, a niektóre z nich mają ich ponad 100.

Dieta i zwyczaje

Borsuki są wszystkożerne, choć dżdżownice stanowią główny składnik ich diety. Aktywne głównie nocą, borsuki często spotykane są w lasach mieszanych, które graniczą z polami i łąkami.

reklama

Mimo że w popkulturze często przedstawiane są jako samotnicy, borsuki są gatunkiem stadnym. Żyją w rodzinach, które składają się nawet z 35 członków. Sygnały zapachowe odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu więzi rodzinnych wśród borsuków.

Sezon godowy borsuków rozpoczyna się w maju i trwa do sierpnia. W jednym miocie może przyjść na świat od 2 do 6 młodych, które przychodzą na świat w komorze okrytej suchymi liśćmi i trawą.

reklama

Niesamowite spotkanie w Leśnictwie Łukta

Pan Zbyszek, doświadczony leśniczy pracujący w Leśnictwie Łukta, niedawno miał niezwykłą okazję zetknąć się z rodziną borsuków. To niecodzienne zdarzenie miało miejsce podczas jego rutynowej inspekcji terenu.

Młode borsuki, bez żadnych obaw, bawiły się wokół nory, nie zważając na obecność człowieka. Było to niezwykle ujmujące widok, ukazujący zaskakującą niewinność i swobodę tych dzikich zwierząt.

Zwierzęta te są zwykle ostrożne i trudne do dostrzeżenia, zwłaszcza podczas dnia. Tym bardziej było to fascynujące zjawisko.

źródło: Lasy Państwowe, fot. Nadleśnictwo Szczytno, Lasy Państwowe

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia