13 C
Olsztyn
niedziela, 4 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Huk i wybuch: wojsko poszukiwało kolejnego obiektu, który miał spaść na Mazurach

NidzicaHuk i wybuch: wojsko poszukiwało kolejnego obiektu, który miał spaść na Mazurach

W godzinach nocnych z soboty na niedzielę załoga z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego otrzymała zadanie zlokalizowania obiektu, którego świadkiem upadku było wielu mieszkańców Nidzicy. Wkrótce akcję przerwano.

reklama

Wstępne informacje i działania

Zgodnie z komunikatem prasowym Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, w nocy z piątku na sobotę (19/20 maja) o godzinie 0.43, załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach została wezwana do poszukiwań obiektu, którego upadek zaobserwowano w okolicach miejscowości Brzeźno Łyńskie, niedaleko Nidzicy.

Akcja poszukiwawcza

Poszukiwawczy śmigłowiec W-3WARM Anakonda wystartował o godzinie 1.02 i po godzinie lotu dotarł do miejsca zdarzenia.

reklama

Jak podaje TVN24, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nidzicy, Andrzej Osowski, informował, że 20 maja po północy udział w poszukiwaniach w okolicy Brzeźna Łyńskiego brały także trzy jednostki straży. W akcji miała wziąć udział również Straż Leśna i funkcjonariusze policji.

Tajemniczy obiekt wojskowy odnaleziony pod Elblągiem. Już wiadomo co spadło

Mimo półgodzinnych poszukiwań akcję przerwano na polecenie służb koordynujących, a śmigłowiec powrócił na macierzyste lotnisko Oksywie o godz. 3.20 – przeczytać można w komunikacie prasowym Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

reklama

Dlaczego przerwano poszukiwania?

Jak podała Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, istotny dla załogi jest jedynie fakt przerwania akcji i podjęcie działań mających na celu bezpieczny powrót na lotnisko startu. W komunikacie zaznaczono, że śmigłowce SAR, które stacjonują na lotniskach w Gdyni, podlegają pod Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, które pełni dyżur przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Dowództwo Generalne w mediach społecznościowych opublikowało natomiast komunikat mówiący o bezcelowości akcji:

Czy był huk i wybuch?

Na miejsce dotarli dziennikarze śledczy Radia ZET. Zgodnie z informacjami, które mieli im przekazać świadkowie zdarzenia o północy z soboty na niedzielę, w promieniu wielu kilometrów słyszalny był huk przypominający wybuch lub wystrzał.

Pierwsze amerykańskie wyrzutnie rakiet HIMARS trafią do olsztyńskiego wojska!

Jedną z mieszkanek obudziły szczekające psy. Potem zauważyła światła straży pożarnej i policji. Podczas rozmowy z funkcjonariuszami, miano potwierdzić jej przypuszczenia o wystrzale. Następnie służby miały udać się w stronę lasu i jeziora. Po północy mieszkanka słyszała dźwięk helikoptera, który nisko krążył nad wsią.

źródło: TVN24/RadioZET/Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

4 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Wiec
23 maja 2023 18:57

A co taka cisza w tko????? Wczoraj w lidzbarku Warmińskim był największy rudy zdrajca polski i nic?????? Cisza?????????

Zdzich
23 maja 2023 18:55

A to widać teraz dokładnie jak działa nasz system obrony i radary!!!!!! Najpierw ruska bomba , następnie jakiś balon z Białorusi A teraz zagadka. Państwo z kartonu!!!!!!!!! Kpina!!!!!!! Chwalą się że są w polsce rozmieszczone wojska USA, niemieckie i co????? Cała nasza armia z systemem ostrzegania reagowania wykrywania tego co chce wlecieć na nasz obszar to jedna wielka parodia!

Popularne
Ogłoszenia

Tajemniczy obiekt wojskowy odnaleziony pod Elblągiem. Już wiadomo co spadło

Pierwsze amerykańskie wyrzutnie rakiet HIMARS trafią do olsztyńskiego wojska!