29 C
Olsztyn
wtorek, 16 lipca, 2024
reklama

Czy to koniec tej branży? Brak chętnych do zbierania ślimaków

OstródaCzy to koniec tej branży? Brak chętnych do zbierania ślimaków

Dzikie winniczki, rodzime dla Polski, to rarytas ceniony przez smakoszy z Francji i Włoch. Te ślimaki podlegają okresowej ochronie. Obecnie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie oficjalnie otwiera sezon na zbieranie ślimaków na terenie Warmii i Mazur. Mimo ustalonego limitu 100 ton nie jest pewne, czy uda się osiągnąć ten cel, ze względu na brak chętnych do poszukiwania tych mięczaków.

reklama

Nie ma chętnych na zbieranie

Robert Kaczkan z Dobrocina specjalizujący się w skupie ślimaków jest zaniepokojony sytuacją. W rozmowie z “Faktem” wskazał, że sytuacja jest gorsza niż kiedykolwiek, a skupem zajmuje się już od 30 lat. Zbiór ślimaków jest coraz trudniejszy, a liczba osób gotowych do ich poszukiwania maleje. Z tego powodu, w tym roku może zebrać jedynie 3,5 tony tych mięczaków.

Problemy w przemyśle przetwórczym

Kolejnym poważnym problemem, jest fala bankructw dotykająca zakładów przetwórczych. Przedsiębiorstwa zajmowały się początkową obróbką mięczaków przed ich wysłaniem za granicę. W północnej Polsce przetrwał już tylko jeden zakład, znajdujący się w Wielbarku.

reklama

Kaczkan zauważa, że zbieranie ślimaków przestało przyciągać młode pokolenie. Nie odczuwa ono potrzeby aktywności na świeżym powietrzu, a zimne noce i krótki sezon, trwający jedynie od 20 kwietnia do 31 maja dodatkowo ograniczają zainteresowanie zbieraniem.

Przyszłe ograniczenia i ochrona gatunku

Mimo tego, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ustaliła limit na ten rok na 100 ton, zbiór winniczków w województwie warmińsko-mazurskim zostanie zawieszony na następne dwa lata po zakończeniu obecnego sezonu. Taki krok ma na celu ochronę tego unikalnego gatunku.

źródło: Fakt

reklama

Napisy przestrzenne z nazwą miasta: Jak kreatywnie zaskoczyć mieszkańców i turystów?

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Ślimak
22 maja 2023 10:15

No i dobrze

Ooosztyn
20 maja 2023 22:51

Sam kiedyś chodziłem rok nigdy więcej nie za te kasę aby uśmiercać ślimaki a do tego na tym go wnianym portalu jest więcej reklam
Niż wiadomości ze ciężko an telefonie cos tu robić

Polecane